U ayurvedi dah se naziva pranom – univerzalnom energijom koja teče u strujama oko tijela i u njemu.
Prema ayurvedi, dišni sustav je dio kanala poznatog kao prana vaha srotas – kanal koji prima dah.
Ovaj kanal je direktno povezan te izravno reagira s našim najvažnijim organima – srcem i probavnim traktom.
S obzirom na to da su ti organi odgovorni za hranjenje svake stanice našeg tijela kisikom i životnom vitalnom energijom, briga i dovođenje našeg dišnog sustava u prirodnu ravnotežu zaista vrijedi truda.
Ayurveda i zdravlje pluća
Loše držanje, nepravilna prehrana, sezonske promjene, emocionalna tuga, zagađenje i pušenje mogu biti uzrok lošeg zdravlja pluća.
Prema ayurvedi, neravnoteža u došama još je jedan važan čimbenik u respiratornoj neravnoteži.
Višak i poremećaj vate, pitte i kaphe utječe na dišni sustav Ispoljava se na različite, ali srećom, predvidljive načine.
Prema ayurvedi, pluća su povezana s elementom zraka i vata došom.
Kada postoji višak vate u plućima, u tijelu dolazi do sljedećih problema: suhoća u grlu, kratak dah, suhi kašalj, promuklost i gubitak glasa, nelagoda pri disanju, respiratorne alergije, astma ili teško disanje.
Pitta doša u tijelu je povezana s vatrom i vodom. Neravnoteža pitte u plućima uzrokuje bronhijalne probleme, iritacije i crvenilo, respiratorne infekcije, žuto-zeleni ispljuvak, krv u pljuvački, sekundarnu bakterijsku infekciju, groznicu i upalu pluća.
Kapha doša je u tijelu povezana sa zemljom i vodom. Previše kaphe u plućima će dovesti do mokrog kašlja, zagušenja i viška sluzi, zadržavanja vode u dišnom sustavu, do plućnih nodula ili cista, peludne groznice, upale pluća ili natečenih žlijezda.
Kod simptoma neravnoteže koristite upute za ravnotežu specifične doše koje će, uz podršku ljekovitih recepta za dišni sustav, pomoći ubrzati proces ozdravljenja.
Ayurvedski kućni pripravci za liječenje pluća
Ayurvedska medicina preporučuje korištenje sljedećih biljaka za zdravlje pluća:
Pippali ili dugi papar je snažna, revitalizirajuća biljka koja je iznimno blagotvorna za pluća jer ih tonizira, jača i pomlađuje.
Pomaže kod astme, zagušenja, olakšava disanje i pročišćava pluća.
Kardamom je aromatičan začin koji poboljšava protok krvi u plućima, olakšava disanje te ublažava bol. Podržava zdravlje srca i pluća.
Sladić je izvrstan lijek za olakšanje od suhog kašlja, upale grla ili zagušenja prsnog koša.
Zbog svojih antibakterijskih i antivirusnih svojstva pomaže u borbi protiv plućnih infekcija.
Tulsi ili sveti bosiljak je snažan antioksidant i jedna od najboljih ayurvedskih biljaka za zdravlje pluća i dišnih puteva.
Čisti pluća od toksina, uklanja višak sluzi u plućima i sinusima te ih štiti od upala.
Grožđice su u ayurvedskoj praksi vrlo često korištene za ovlaživanje i njegu dišnog sustava te kao pomoć ljudima sa slabim plućima i bolesnim respiratornim sustavom.
Grožđice su najbolji izvor magnezija i vitamina s antioksidativnim svojstvima koji blagotvorno djeluju na plućne i respiratorne bolesti.
15 grožđica operite i potopite ih u čaši vode preko noći. Sljedećeg jutra pojedite jednu po jednu grožđicu na prazan želudac.
Nakon toga preostalu vodu popijte s medom (ili organskim smeđim šećerom). Ovaj lijek treba redovito koristiti barem mjesec dana dok se ne oslobodite kašlja i bolesti dišnog sustava. U slučaju povišene kaphe, koristite grožđice umjereno.
Pikantna banana je odlična pomoć kod suhog, nadražujućeg kašlja. Jednu polovicu banane zgnječite u pire, dodajte 1 čajnu žličicu meda, 1/4 čajne žličice kurkume i obilan prstohvat crnog papra. Jedite 2-3 puta dnevno.
Crni papar je dobro poznat lijek za liječenje suhog kašlja. Oslobađa sluz i čisti dišne putove te pomaže očistiti višak vate iz dišnog sustava.
Kurkuma smanjuje upalne procese u plućima, ublažava otežano disanje i pročišćava pluća.
Eliksir s limunom, crnim paprom i medom je izvrsna pomoć kod mokrog, zagušujućeg kašlja.
Izmiješajte svježi sok limuna s medom pa dodajte 1/4 čajne žličice svježe mljevenog crnog papra i 1/4 čajne žličice cimeta. Ovaj lijek liječi vlažni kašalj u u vrlo kratkom vremenu.
Cimet zagrijava i stimulira cirkulaciju u plućima te otapa nagomilanu sluz, kao i crni papar. Koristite ovaj lijek 2-3 puta dnevno, od 3 do 5 dana, kako bi uklonili višak kaphe iz dišnog sustava.
Ayurvedom do zdravlja sinusa
Sinusitis obično počinje s infekcijom bakterijskog ili virusnog porijekla ili alergijskom reakcijom u paranazalnim sinusima.
U ayurvedi, ovo stanje je obično povezano s neravnotežom kapha doše.
Neuravnotežena kapha (voda) akumulira se u sinusima, čime se blokira protok vate (zrak). Istovremeno, neuravnotežena pitta (vatra) uzrokuje oticanje, bol i iritaciju sluznice sinusa.
Prirodni proces iscjeljivanja sinusa zahtjeva više pažnje nego obična prehlada pa isprobajte jednu od sljedećih terapeutskih strategija.
Đumbir i med – za zdravlje sinusa uzimajte 1/2 čajne žličice svježeg usitnjenog đumbira, kojeg izmiješajte s 1 čajnom žličicom meda. Koristite ovu smjesu 2-3 puta dnevno.
Svježi đumbir zagrijava, detoksicira, potiče cirkulaciju i vrlo učinkovito uklanja višak sluzi. Med zagrijava, pročišćava i smiruje kaphu. Med i đumbir zajedno pruže snažnu podršku zdravlju sinusa.
Slane kapi za nos
Otopite 1/2 čajne žličice himalajske soli u 1⁄2 šalice tople vode. Otopinu stavite u kapaljku za nos. Očistite nos pa u ležećem položaju nagnite glavu unazad i ukapajte 5 kapi ove otopine u svaku nosnicu.
Ostanite par minuta u tom položaju kako bi kapi došle do željenog područja sluznice nosa i sinusa. Ovaj postupak možete ponoviti nekoliko puta dnevno.
Pasta od cimeta – cimet potiče zdravu cirkulaciju, pojačava prirodnu toplinu, razbija blokade u sinusnom području te pomaže kod sinusne glavobolje. Izmiješajte 1 do 2 čajne žličice cimeta u prahu (najbolje je koristiti svježe samljeveni štapić cimeta ) s dovoljno vode da biste napravili pastu.
Nanesite ovu pastu na sljepoočnice i čelo kako biste pružili lokaliziranu podršku sinusima. Lezite u ugodnom položaju 10 minuta dok cimet oslobodi svoje ljekovito djelovanje.
Aplikacija ulja
Kada se akutna infekcija povuče, ukapajte 5 kapi toplog gheeja ili sezamovog ulja u svaku nosnicu.
Tijekom upale sinusa redovito koristite tople juhe i kitchari, sok od mrkve i manga zbog visoke doze C i A vitamina, te bilje i začine poput triphale, cimeta, asafoetide, sladića, hrena, đumbira, crnog papra i kurkume.