Tahiri: Haradinaj nema šansu da formira vladu, biće žrtvovan

Međunarodna zajednica od Prištine očekuje da što pre formira novu vladu, scenarija je više, ali je gotovo izvjesno da lider Alijanse za budućnost Kosova (ABK) Ramush Haradinaj nema šansu da formira vladu, iako je koalicija na čijem je čelu osvojila najviše glasova birača na vanrednim parlamentarnim izborima 11. juna.

Politički analitičar Ramush Tahiri kaže da koalicija PDK-AAK-NISMA, koja prema preliminarnim rezultatima ima 38 ili 39 ovojenih poslaničkih mandata, što nije dovoljno da Ramush Haradinaj dobije mandat za sastav vlade.

To tim prije jer, kako kaže, devet poslanika Srpske liste nije spremno da podrži tu koaliciju.

Mustafa kažnjen

Prema njegovim riječima, ostaje mogućnost da ta velika koalicija napravi postizborni dogovor sa koalicijom u kojoj su LDK, AAK i Alternativa, koja je osvojila 30 poslaničkih mandata, ali će to biti teško s obzirom na to da je Demokratski savez Kosova (LDK) odlazećeg premijera Ise Mustafe praktično kažnjen na ovim izborima upravozbog toga što je prije tri godine ušao u koaliciju sa PDK.

“Ukoliko bi se to ponovo dogodilo, to bi bio kraj Mustafine LDK i ona bi nestala sa političke scene. Slijedeća opcija je da velika koalicija na čelu sa Haradinajem postigne postizborni dogovor sa Pokretom “Samoopredjeljenje”, ali se to za sada pokazuje nemogućim”, kaže Tahiri.

Koalicija Kurtija i Srpske liste?

Prema svemu, naveo je, Haradinaj će biti žrtvovan i neće moći da bude premijer.

Treća opcija je, kaže Tahiri, da vladu formiraju “Samoopredjeljenje”, koalicija LDK i manjine. Takva koalicija bi bez Srpske liste imala 82 poslanika, a sa Srpskom listom čak 91.

U oba slučaja bi, navodi Tahiri, takva koalicija imala dvotrećinsku većinu u parlamentu, a onda samo preostaje da se vidi da li će međunarodna zajednica za mandatara podržati Albina Kurtija ili Avdullaha Hotija.

Tahiri za “Bota sot” ukazuje da bi predsjednik Hashim Thaçi trebalo da se rukovodi iskustvom Makedonije i da ne postupi kao makedonski predsjednik Đorđe Ivanov, jer bi time doveo do blokade institucija i eventualno ponovno raspisivanje izbora.

U skladu sa Ustavom, napominje Tahiri, pravo na dobijanje mandata za sastav vlade ima ona koalicija ili partija koja dokaže da ima parlamentarnu većinu, a u ovom slučaju, neophodan je 61 poslanički mandat.

“Dakle, neće biti institucionalne krize na Kosovu. Prijateljima iz međunarodne zajednice preostaje da procene da li smatraju opasnim po stabilnost Kosova to što bi koalicija PDK-AAK-NISMA ostala u opoziciji, a koju bi trebalo uključiti u dogvor o demarkaciji sa Crnom Gorom i nastavku dijaloga sa Beogradom, osnivanju Zajednice srpskih opština i radu specijalnog suda za zločine OVK”, rekao je Tahiri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.