Politički analitičar Ramuš Tahiri smatra da bi bilo nepošteno otkrivati ime novog predsednika Kosova godinu i po dana pre izbora, prenosi Koha.
Gostujući u emisiji “Rubikon” na KTV, istakao je da je zahtev Demokratskog saveza Kosova (DSK) kojim se traži mesto predsednika Kosova u koaliciji sa Samoopredeljenjem, kršenje Ustava.
“DSK nije u pravu jer želi da primorava Samoopredeljenje da krši Ustav. Ako predsednika izabere stranka, državu vodi rukovodeća stranka. Ako znamo ime za predsednika koji će biti kandidat iz DSK, akutelnog predsednika više niko neće uvažavati. To je nepravedno”, rekao je Tahiri.
Politički analitičar Rahman Pačarizi smatra da kada bi Pokret Samoopredeljenje i DSK imali usaglašen program, ne bilo nesuglasica oko podele funkcija, koje su dovele do zastoja u pregovorima o formiranju nove kosovske vlade.
“Dve stranke su sa potpunim nedostatkom transparentnosti rekle da su se dogovorile o koalicionom programu, što nije tačno. Da su se Samoopredeljenje i DSK usaglasili, ne bi bilo problema u podeli funkcija, niti kome će pripasti Ministarstvo unutrašnjih poslova”, istakao je Pačarizi u istoj emisiji.
Prema njegovim rečima, DSK koja je odlučna po pitanju mesta predsednika godinu dana pre izbora, ima ideje da stvori koaliciju stabilnosti.
“Može se desiti da predsednik Kosova bude pozvan od Specijalnog suda. To je hipotetička situacija, ali može biti veoma opasna za stabilnost vlade. Bolje sada rešiti to pitanje, nego naknadno, jer DSK želi stabilnu vladu”, dodao je politički analitičar.
Arbereša Lodža iz GLSP smatra da je pitanje postizanja sporazuma između Samoopredeljenja i DSK od suštinskog značaja.
Ona je učestvujući u emisiji istakla da se na Kosovu stvorila kultura u kojoj stranke dele vlast prema stranačkim interesima, stavljajući u drugi red interes gradjana.
Lodža je naglasila da prvo treba da se konstituiše Skupština, jer prema njenim rečima, bez toga ne može da se nastavi dalji rad.
“Čak i ako stranke nemaju sporazum, Skupština se ne može raspustiti i novi izbori ne mogu da se održe. To je lančani ciklus”, poručila je ona i dodala da usporavanje izgradnje institucija šteti Kosovu.
Politički analitičar Adnan Merovci naglašava da je Samoopredeljenje dužno da institucionalizuje Vladu.
Prema njegovim rečima, DSK kao koalicioni partner i stranka koja se kandiduje za drugo mesto ima državotvornu i političku obavezu, ali prema njegovim rečima, Samoopredeljenje bi trebao da vodi glavnu reč.
Govoreći o položaju predsednika, Merovci je istakao da svaki predsednik stranke može biti predsednik Kosova.
Merovci je ukazao da je DSK otvoren po tom pitanju i da nije naveo nikakvo ime za mesto predsednika.
“Postoje glasine da bi ime predsednika trebalo da bude ujedinjujući faktor, bilo koji predsednik stranke može biti predsednik Kosova. DSK je vrlo otvoren oko te teme. Ne traži da se definiše ime budućeg nosioca te funkcije. To nije pitanje zahteva, već pitanje dogovora. DSK smatra da bi položaj predsednika trebalo da joj pripada kao predlog”, poručio je on.