SZ je otkrio da je dokmente firme dobio u posjed prije godinu dana od anonimnog izvora “koji nije želio ni finansijsku kompenzaciju niti bilo šta drugo za uzvrat.” Njemački list je došao i do dodatnih dokumenata i to zahvaljujući istraživanju u koje je bilo uključeno 400 novinara iz više od 100 medijskih organizacija iz preko 80 država.
SZ je također analizirao podatke u saradnji sa Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara (ICIJ). Podaci iz tzv. panamskih dokmenata koji dokzuju “na koji način globalna industrija koju predvode velike banke, firme i menadžerske kompanije tajno vode poslovanje bogatih i poznatih: političara, zvaničnika FIFE, prevaranata, krijumčara drogom, slavnih ličnosti i profesionalnih sportista.
Procurjele informacije prezentuju aktivnosti firme Mossack Fonesca u periodu od 1970 pa sve do proljeća 2016. “Panamski papiri obuhvataju 11,5 miliona dokumenata, više od Wikileaksa Cablegatea, Offshore Leaksa, Luc Leaxa i Swiss Leaksa zajedno. Ono što je najbitnije, radi se o izlaganjau offshore imovine 12 sadašnjih i bivših javnih zvaničnika više država.
Uskoro više informacija…