“Operacija se prekida. Čekamo nove upute Malezije. Ništa nije otkriveno u potrazi u subotu”, kazao je Harmit Singh, glasnogovornik oružanih snaga za otoke Andaman i Nicobar. “Danas nije poletio nijedan avion” u potragu, dodao je on.
Indija je rasporedila šest brodova i pet aviona u jednom dijelu Bengalskog zaljeva i oko otoka Andaman i Nicobar.
Malezijske vlasti objavile su u subotu da deaktiviranje sustava za komunikaciju na letu MH370 i njegova nagla promjena smjera prema Indijskom oceanu ukazuju na “namjerni čin nekoga” u avionu, koji je nastavio letjeti još gotovo sedam sati.
Malezijska policija izvršila je pretres stanova dvojice pilota Boeinga te istražuje simulator leta koji je kapetan imao kod kuće, kaže se u priopćenju ministarstva prometa objavljenom u nedjelju. “Policija je pretresla stan pilota u subotu.. Policajci su razgovarali s obitelji a stručnjaci i dalje proučavaju njegov simulator leta”, kaže se u priopćenju.
“Policija je također izvršila pretres stana kopilota”, dodaje se, te precizira da se radi o “normalnoj” proceduri.
Potraga za avionom ne daje rezultata, ali zato se javljaju nove teorije kojima se pokušava objasniti ovaj slučaj.
Nekadašnji pripadnik terorističke mreže al-Qaide Saajid Badat iznio je u utorak na njujorškom sudu tvrdnju da su četvorica ili petorica muškaraca iz Malezije skovala plan otmice aviona tako što bi u pilotsku kabinu upali detonacijom bombe, koju bi jedan od njih sakrio u svojoj obući, piše ugledni londonski list Daily Telegraph, prenosi Jutarnji list.
Badat je putem videolinka s tajne lokacije negdje u Velikoj Britaniji svjedočio na suđenju Sulaimanu Abu Ghaithu, zetu likvidiranog šefa al-Qaide Osame bin Ladena te je kazao da se susreo sa skupinom malezijskih džihadista, od kojih je jedan bio pilot.
Našli su se u Afganistanu gdje ime je on osobno, kako kaže, uručio cipelu opremljenu skrivenom bombom.
Pozivajući se na neimenovane američke dužnosnike, američki ABC News javlja da avion nije ručno skrenut s kursa, da je nagla promjena kursa bila automatska, tj. da ju je netko uprogramirao prije polijetanja.
Potvrdi li se scenarij koji je iznio Saajid Badat, vrlo je vjerojatno da su pilot i kopilot malezijskog aviona onesposobljeni te da su letjelicu preuzeli teroristi, a da su avion možda htjeli iskoristiti na sličan način kao i 11. septembra.
Moguće je, piše Jutarnji list, da su im u ovom slučaju mete trebali biti tornjevi blizanci tvrtke Petronas u malezijskoj prijestolnici Kuala Lumpuru, koji su od 1998. do 2004. godine bili na samom vrhu liste najviših zgrada na svijetu.
Paralelno s ovom javljaju se i nove teorije o sudbini koja je zadesila malezijski avion. Tako, na primjer, jedan izvor blizak američkoj istrazi rekao je kako je zrakoplov najvjerojatnije skrenuo na jug, prema Indijskome oceanu i ondje ostao bez goriva i srušio se.