Vijest se proširila kao požar po industriji čokolade. Velika topivost čokolade najveća je prepreka globalnom širenju velikih proizvođača. Glavna tržišta za čokoladu, zapadne razvijene ekonomije Sjeverne Amerike i Evrope zasićena su, a širenje u jugoistočnu Aziju, Afriku i na Bliski Istok gdje je najveća mogućnost rasta, ograničava klima.
Na tim tržištima nema dovoljno klimatizovanih trgovina, slatkiši se tradicionalno prodaju na otvorenom i moraju biti otporni na velike vrućine, a čokolada je toliko topiva da je i transport rizičan i veoma skup, prenose Nezavisne.
Ubrzana potraga za netopivom čokoladom
Ako je kompanija Barry Callebaut zaista izumila čokoladu koja može izdržati 38 stepeni, 4 stepena više od postojećih varijanti, ekspanzija bi mogla početi. “Ovo bi moglo iz osnova promijeniti pravila igre”, izjavio je za Financial Times direktor kompanije Antoine de Saint-Affrique, “Uklonili bismo niz prepreka i povećali doseg”.
Američki proizvođač Hershey još je početkom 90tih američkim vojnicima u Zalivskom ratu slao “tropske čokolade” otporne na visoke temperature, ove godine zapadni su proizvođači poprilično pojačali istraživanja na tom području.
Nestlé i Hershey tvrde da imaju tehnologiju
Najveći proizvođač hrane i pića na svijetu švajcarski Nestlé, tvrdi da već ima tehnologiju za proizvodnju čokolade otporne na visoke temperature i da će prve takve proizvode na tržište pustiti u roku od tri godine. Hershey tvrdi da je uspješno testirao novu generaciju takvih čokolada s poboljšanim okusom i da će ih pustiti na odabrana tržišta iduće godine.
Barry Callebaut, koji svoje proizvode od čokolade prodaju isključivo prehrambenoj industriji i restoranima, nije otkrio ko su mu potencijalni klijenti za novi izum. Kažu da su čokoladu razvijali i testirali u izuzetno vrućem i vlažnom okolišu Singapura a dio istraživanja odrađen je u Belgiji.