Prije nego što je prošle godine Read preminuo u 92. godini života, njegovi sugrađani nisu imali predstavu da je ovaj dedica multimilioner.
– Jedna žena mu je, pošto je vidjela da moj klijent po hladnoj vermontskoj zimi nosi samo kačket, isplela vunenu kapu da bi mu bilo toplo – ispričala je njegova pravna zastupnica, Laurie Rowell CNN-u.
Ronald je nosio staru jaknu koju je kopčao pomoću zihernadle, a i košulje koje je nosio svakog dana su bile toliko iznošene da mu je jednom prilikom čovjek ispred njega platio doručak u obližnjoj kantini, misleći da je riječ o beskućniku.
Možda su baš ta mala dobra djela inspirisala ovog čovjeka da ostavi trag i vrati nešto lokalnoj zajednici.
– Legat Robert Reada je uplatio svoje prve priloge Memorijalnoj bolnici u Brattleborou i Brooksovoj biblioteci u sumama od 4.8 miliona i 1.2 miliona dolara – stoji u saopštenju za javnost Readove pravne zastupnice.
Ovaj čovjek skromnog izgleda je često posjećivao bolničku kantinu i tu doručkovao, prema rečima Gine Pattison, portparolke Memorijalne bolnice.
– Niko nije mogao da pretpostavi da je taj čovjek milioner. Kada smo čuli da nam je ostavio toliku svotu novca, bili smo zaista iznenađeni – rekla je ona.
Read je učestvovao u Drugom svjetskom ratu, nakon čega je sa bratom radio kao mehaničar. Pošto su prodali radionicu u kojoj je radio, Read je ostao bez posla, ali nije želio da se penzioniše.
Ovaj čovjek se pod stare dane zaposlio kao domar u jednoj radnji. Konačno se penzionisao 1997. godine. Iako poslovi kojima se bavio nisu bili baš dobro plaćeni, ovaj čovjek je ulagao novac u biznise i to mu je donijelo bogatstvo, u kombinaciji sa izuzetno štedljivim načinom života.
Osim 6 miliona dolara koje je donirao bolnici i biblioteci, ovaj nevjerovatni čovjek je ostatak svog bogatstva podijelio svojoj porodici i prijateljima.