Iako je pečena piletina dobar izvor proteina, ona sadrži i niz nepoželjnih sastojaka. Prije nego što uopće pogledate popis sastojaka pečene kokoši, trebali biste obratiti pažnju na ambalažu. Vjerojatno ste već čuli da zagrijavanje hrane u plastičnim posudama nije preporučljivo, ali što je s kupnjom već pripremljene tople hrane u plastičnim vrećicama?
“Vrećica u kojoj se kokoš čuva izrađena je od plastike, a pod utjecajem topline ispušta kemikalije koje ulaze u hranu,” upozorila je dr. Tania Elliott. Kako bi produljili rok trajanja, mnogi trgovci u pečene kokoši ubrizgavaju aditive. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji aditivi mogu potjecati iz biljaka, životinja i minerala ili se mogu kemijski proizvesti kako bi poboljšali okus, miris, teksturu i izgled hrane.
Međutim, i prirodni i sintetski aditivi mogu predstavljati određene zdravstvene rizike. Konzervansi su vrsta aditiva, a istraživanja pokazuju da i prirodni i umjetni aditivi mogu predstavljati ozbiljne zdravstvene rizike. “Kokoši se često mariniraju u otopini s konzervansima. Biramo kozmetiku bez konzervansa, a istovremeno jedemo meso prepuno konzervansa,” upozorila je dr. Tania Elliott.
Zabranjen u Europi
Jedan od aditiva koji se dodaju pečenoj piletini je i karagenan. “To je kemikalija koja se ubrizgava u prethodno kuhanu perad kako bi meso bilo mekano i sočno, ali znate što? Također može izazvati upalu crijeva. Karagenan je zabranjen u Europi, ali ne i u Sjedinjenim Državama,” upozorila je dr. Tania Elliott svoje pratitelje na TikToku.
Prema Healthlineu, karagenan potječe od crvene alge i koristi se za zgušnjavanje, emulgiranje i konzerviranje raznih prehrambenih proizvoda. No, zdravstveni stručnjaci osporavaju njegovu sigurnost već više od 50 godina.
“Neka istraživanja sugeriraju da karagenan potiče upalu, uzrokuje gastrointestinalne ulceracije i oštećuje probavni sustav. Ljudi već dugo traže da se proizvodi koji sadrže karagenan označe upozorenjem ili potpuno uklone s tržišta.”, navodi Healthline.
izvor dnevno.hr