Tržište smartphone modela i tableta doživelo je neverovatan rast.
Evo događaja koji su obeležili IT svet u 2011, događaja čije će se posledice osećati godinama.
Od skormnih početaka do jedne od najvrednijih kompanija u IT svijetu, suosnivač kompanije Apple bio je moćan i poštovan. Stiv Džobs preminuo je 5. oktobra 2011, posle višegodišnje borbe sa rakom, a njegova smrt rastužila je poštovaoce širom svijeta.
Javnost je žalila, fanovi su ostavljali cvijeće, svijeće i poruke pred prodavnicama kompanije Apple širom svijeta. Autorizovana biografija Stiva Džobsa koju je napisao Volter Ajzakson pojavila se u novembru i odmah postala bestseler.
Ove godine mogli smo da se uvjerimo koliki uticaj društvene mreže imaju u stvarnom životu. Protesti širom svijeta, rušenje režima u Tunisu i Egiptu jednim deijlom organizovano je putem Facebooka i Twittera, a tvitovalo se i sa protesta “Okupirajte Vol strit”…
Uzgred budi rečeno, broj korisnika Facebooka ove godine “prešišao” je 800 miliona, jedna djevojčica dobila je ime Facebook, a Mark Cukerberg je na godišnjoj konferenciji svoje kompanije izjavio da se Facebook nalazi na “raskrsnici tehnologije i društva”.
Na tržište društvenih mreža ambiciozno je zakoračio i Google koji je ovog lijeta predstavio Google+, a Android operativni sistem kompanije Google “osvaja svijet”.
Grupa Anonimni bila je veoma aktivna, a bezbednosni propusti koštali su kompanije milione dolara… Tržište tableta zabeležilo je ogroman rast, koji je mogao da se predvidi još u januaru – ovi uređaji obeležili su CES 2011.
Rovovski rat velikih kompanija oko patenata obeležio je 2011, a sigurno će se nastaviti i iduće godine.
IBM-ov superkompjuter pobedio je čoveka u kvizu , a Fujitsu je napravio najbrži kompjuter na svijetu (dok neko ne napravi još moćniji).
Šta možemo da očekujemo 2012? Savitljive mobilne telefone, televizore kojima ćemo upravljati glasom… I ko zna šta sve još. Duga je godina.