Nemiri u Švedskoj, izazvani socijalnim buntom i nezadovoljstvom mladih, ne jenjavaju. Među pobunjenicima je najviše imigranata, a špekulira se da u incidentima učestvuju i žitelji zemalja bivše Jugoslavije.
Ekonomski jaz
Sukobima je svjedočilo i nekoliko bh. građana, ali oni nisu učestvovali u njima. Inače, u švedskom predgrađu Husbi, u kojem 80 posto stanovništva čine imigranti, sve je počelo. Čak 15 posto švedske populacije rođeno je van granica ove zemlje.
Kenan Habul, novinar uglednog švedskog lista “Aftonbladet”, koji je sve vrijeme bio na licu mjesta, ispričao nam je zbog čega ovu skandinavsku državu, koja je bila primjer visokog životnog standarda, potresaju socijalni nemiri.
– Situacija se malo smirila u ovom predgrađu u kojem je sve počelo, ali, s obzirom na to da je Štokholm veliki grad, nemiri su se proširili. Iako je bilo sukoba, mladi su gađali policiju kamenicama, sada je nešto drugačije, uglavnom pale automobile. U 15 predgrađa su izbili požari. Švedska jeste bogata zemlja, to stoji, ali ima mnogo onih koji su nezaposleni i isfrustrirani što žive u neuvjetnim stanovima. Opet, iz bh. perspektive, ovdje i nije tako loše, nisu to oronule zgrade i tome slično. Ali, eto, ljudi su nezadovoljni – kazao je Habul.
Skrenuti pažnju
Razgovarajući s mladićima koji su direktno učestvovali u sukobima, Habul je došao do zaključka da oni sve ovo rade jer, kako kažu, nemaju šta izgubiti. Smatraju da im se zato što su doseljenici zatvaraju sva vrata.
– Kažu da su prije pokušavali legalnim putem skrenuti pažnju i medija i političara, ali bezuspješno. Kad zapale automobil, kad naprave incident, onda imaju punu pažnju svih. Ovo je postalo kao vrsta takmičenja između predgrađa ko će izazvati veći nemir. Zapravo, niko tačno ne zna zbog čega je sve ovo krenulo i koga okriviti – pojašnjava Habul.
Diskusija švedskih partija centra, desnice i ljevice otvara polemiku kojom se treba pozabaviti. Svi izbjegavaju odgovornost. Desničarske stranke žele to nazvati problemom doseljenika.
– Puno je toga rečeno među protestantima. U suštini, sve to, svakako, treba provjeriti – zaključio je Habul.
Prekomjerna upotreba sile
Neredi u Štokholmu počeli su u nedjelju kao reakcija na incident od 13. maja kada je policajac prilikom pokušaja hapšenja ubio jednog 69-godišnjaka koji je vitlao nožem u sjeverozapadnom predgrađu prijestonice. Dok policija tvrdi da ih je taj čovjek napao nožem, demonstranti tvrde da je riječ o prekomjernoj upotrebi sile.