Tako je tokom posljepodneva zabilježen incident u Đevđeliji, na jugu Makedonije gdje su se pokušavaući ući u vlak prema Beogradu sukobili migranti iz Sirije, Afganistana i iraka. Kako piše Reuters, policijski snaga koje bi spriječile eventualne sukobe, nema.
Naoružani noževima, palicama i kamenjem, očajni migranti na sve načine pokušavaju pronaći mjesta na vozu prema Europi i boljem životu. Tako je tokom dana zabilježeno nekoliko međusobnih napada, sve zbog mjesta u vozu, piše Daily Mail.
Širom željezničke pruge u makedonskoj Đevđeliji nalazi se više od 1000 umornih i iscrpljenih muškaraca, žena i male djece
Razočarana lica migranata koji se nisu uspjeli ukrcati na voz obilaze svijet. Priča 50-godišnjeg Hasana Ahmada koji je za put u Evropu za sebe i sina od početka avgusta potrošio čak 16.000 dolara, a većinu tog novca dao je krijumčarima i korumpiranim policajcima nikoga nije ostavila ravnodušnim.
Kako je rekao, taj put bio je jedini spas od mučenja kojima je bio podvrgnut u Siriji.
‘Za mene u Siriji nema života. Ženu sam ostavio kod njene porodice, dok je sin ostavio zaručnicu’, ispričao je Ahmad za Reuters.
Kako doznaju agencije u petak je hospitaliziran i jedan dječak koji je nakon penjanja na električni stup kako bi među prvima vidio nadolazeći vlak, zadobio teške povrede. Primljen je u bolnicu s povredama zadobivenima strujnim udarom te licem oblivenim krvlju.
Posljednih dana u Srbiju dnevno uđe i do 2000 migranata. Zatvaranje granice s Mađarskom i nemogućnost readmisije s Makedonijom povećat će broj izbeglica koji će tražiti azil u Srbiji, što će uvjetovati potrebu za izgradnjom kampova za azilante širom Srbije, tvrdi u subotu beogradski list Danas pozivajući se na više neimenovanih izvora u diplomatskim krugovima.
To će Srbiju primorati da zbrine migrante i azilante koji pređu granicu preko Grčke i Makedonije i uđu na njen teritorij. U protivnom Srbiji prijeti humanitarna katastrofa.