Svakih 40 sekundi jedna osoba počini samoubistvo saopštila je WHO u svom prvom izvještaju o samoubistvima, apelirajući da ovaj fenomen postaje globalni problem.
„Samoubistva su problem javnog zdravstva. Svakih 40 sekundi desi se jedno samoubistvo u svijetu što predstavlja zabrinjavajuću situaciju“ izjavio je Shekhar Saxena, direktor sektora za mentalno zdravlje pri WHO.
Svake godine od 1,5 miliona ljudi koji izgube život nasilnim putem, njih 800 000 počini samoubistvo navodi se u izvještaju koji je produkt dekade istraživanja u 172 zemlje.
„Veći je broj onih koji samoubistvom oduzmu život od onih koji život izgube u ratovima i prirodnim katastrofama “ ističe Saxena.
Dio krivice snose mediji
Prema izvještaju najveći broj samoubistava evidentiran je u zemljama centralne i istočne Evrope i Azije. Podaci pokazuju da su muškarci u duplom omjeru skloniji samoubistvima koje je sve prisutnije u dobi od 15 do 29 godine.
Vodeće države čiji su građani skloni samoubistvu su: Gvajana (44.2 na 100 000), Sjeverna i Južna Koreja sa 38,5 odnosno 28,9 na 100 000 stanovnika. U 25 država mahom u Africi, sjevernoj Americi i Aziji samoubistvo i pokušaj samoubistva smatra se krivičnim djelom.