Policija u RS raspolaže sa 65 radara, koji su prošle godine evidentirali 80.174 prekoračenja brzine, što znači da je svaki uređaj ‘upecao’ 1.233 automobila.
Kako je minimalna kazna za one koji previše pritisnu papučicu gasa “teška” 40 maraka, ispostavi se da je svaki radar u prosjeku “zaradio” oko 50.000 KM.
Iz policije, koja u RS raspolaže sa 62 mobilna i tri stacionarna radara, ističu da se tragedije na putevima najčešće događaju upravo zbog prebrze vožnje.
“Analiza saobraćajnih nesreća s poginulim licima pokazuje da je neprilagođena brzina najčešći uzrok ovih nesreća, čak 48,46 odsto”, naglašava Mirna Šoja, portparol MUP-a RS.
Iskustva policije pokazuju da se životi na putevima najčešće gube upravo kada su uslovi takvi da može da se najbrže vozi.
Iz MUP-a RS pritom apeluju na vozače da poštuju saobraćajne propise i znakove koji se odnose na brzinu kretanja vozila i stanje kolovoza, jer, kako ponavljaju, velika brzina veoma često uzrokuje nesreće.
Stručnjaci za bezbjednost smatraju da je policiji potrebno više radara, jer, ističu, kažnjavanje, zajedno sa prevencijom, smanjuje broj nezgoda i nesreća na putevima.
“U svakom slučaju treba više radara, a pogotovo stacionarnih, jer se procjenjuje da jedan stacionarni radar zamjenjuje 212 policajaca, što samo po sebi dovoljno govori”, ističe Milenko Jaćimović, predsjednik Udruženja za unapređenje bezbjednosti saobraćaja RS.
Inače, stacionarni radarski sistem uspostavljen je dosad samo na području Banjaluke i to na tri lokacije, odnosno na tri kritična pravca u gradu.
“Pokazao se izuzetno korisnim, jer suština je smanjenje broja saobraćajnih nezgoda na ovim pravcima i smanjenje brzine”, kaže Šoja.
Međutim, pojedini vozači negoduju jer se saobraćajnim znacima nigdje ne upozorava da je na putu taj radar, kako je to slučaj u nekim drugim zemljama. Jaćimović, pak, kaže da tu nema ništa sporno, pošto u zakonu ne stoji da je policija obavezna da obavijesti vozače gdje se stacionarni radari nalaze.