Surroi: Thaçi nije uspio u dijalogu sa Srbijom, takse zaustavile podjelu Kosova

Kosovski publicista Veton Suroi kritikovao je predsednika Hašima Tačija zbog njegove uloge pregovarača u dijalogu između Kosova i Srbije i ocenio da se on upustio u avanturu raspravljajući o tezi o teritorijalnoj podeli.

“Njegova avantura je zaustavljena voljom političkih stranaka, a dijalog je sada u novoj fazi, rekao je Suroi u intervjuu za RTV Time, prenosi Koha.

„Sada se bavimo novom fazom u kosovskoj politici. Mi imamo ne samo novu vladu, već i oblik nove vlade. Dok se ne konsoliduje, teško je odmah ući u pregovarački proces. S druge strane, neuspešni pregovarački napori koji su vodili EU, predvođeni Mogerinijevom ušli su u teritorijalnu autonomiju Srbije ili razmenu teritorija. Ovaj proces je zaustavljen sporazumnom voljom kosovskih političkih stranaka, što je sprečilo predsednika Tačija da nastavi ovu avanturu. Sada smo u procesu preoblikovanja pregovaračkog procesa “, rekao je Suroi.

Prema njegovim rečima “zajedničke vizije Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država i političke klase na Kosovu za dijalog sa Srbijom treba da se objedine”.

Upitan da li dijalog treba da vodi predsednik Hašim Tači Suroi kaže da ima vremena da prestane da se uključuje u ovaj proces, pošto ide iz neuspeha u neuspeh.

„Trebalo bi učvrstiti zajedničke vizije EU i SAD i izgraditi zajednički pogled na kosovske političke stranke. Mi u velikoj meri nemamo zajedničku opoziciju stranaka, bilo da su to SAD i EU, a čak ni unutar EU nemamo zajedničku opoziciju između različitih država. Britanija, koja je bila važan deo EU, više nije deo EU. Što se tiče Kosova, jasno je da mora postojati koordinacija između vladajućih stranaka i opozicije”, rekao je Suroi.

Prema njegovom mišljenju “Tači je oštetio pregovore za Kosovo i prokrčio je put Srbiji ka teritorijama na Kosovu”.
“I drugi problem, Tači pregovara paralelno sa izgradnjom Specijalnog suda. To je potkopalo pregovarački kapacitet Tačija i Kosova uopšte. Teško je napraviti dva procesa paralelno – pregovarati sa Srbijom i izgraditi sistem pravde sa odvojenim sudovima koji bi trebalo da prate one koji učestvuju u pregovorima sa Srbijom, kao u slučaju Tačija“, rekao je on.
Prema njegovim riječima,u procesu dijaloga sa Srbijom sve mora početi od parametara beskonačnog sukoba između Kosova i Srbije, kako bi se postigao mirovni sporazum.

“Ovaj proces zahteva veštačke suplemente da se shvate ozbiljno, počevši od parametara nedovršenog sukoba da bi se taj sukob završio mirovnim sporazumom između Kosova i Srbije. Još nema formula, trenutno smo u fazi traženja tačaka na kojima se može graditi pregovarački proces. I opoziciju treba uključiti da bi koordinirali pregovore. U narednim mesecima mislim da je to idealna razmena mišljenja između Kosova i zapadnih država. Srbija je vodila rat protiv Kosova, taj rat nije završen mirovnim sporazumom. Moramo da postignemo mirovni sporazum “, rekao je.

Kada je u pitanju uloga američkog specijalnog izaslanika za posredovanje u dijalogu Ričarda Grenela, Suroi kaže da treba koristiti pozitivnu energiju.

Prema njegovim rečima, angažman SAD u ovom procesu ne treba da se koristi za sporazume koji ne zaslužuju svu ovu energiju, gde kao primer navodi direktan avio-sporazum između Prištine i Beograda, potpisan u Berlinu pre nekoliko nedelja.

„Mislim da treba koristiti energiju ljudi koji se bave kosovskim problemom. Dobra je vest da su SAD angažovane. Bilo bi greh koristiti američku energiju za ugovore koji je ne zaslužuju, kao što je slučaj sa sporazumom o letovima. Ne mogu se ocenjivati na osnovu tvitova na Tviteru. Mislim da postoji potreba za dijalogom. Ne možemo razgovarati pomoću tvitova sa međunarodnim partnerima “, rekao je Suroi.

Takse na srpsku robu zaustavile podelu Kosova

Komentarišući takse od sto odstostopostotni porez koji na srpsku robu Suroi je u intervjuu za RTV Oras, rekao je da je porez služio zaustavljanju plana o “demontaži Kosova”.

„Porez je uveden u vreme kada je trebalo da se spreči podela teritorije Kosova, i to je dobro došlo. Proces je dobro osmišljen, jer posmatra stvari u evoluciji. Pitajući bilo koga da li želi ukidanje poreza, normalno je da je porez proizvoljan. Budućnost Kosova i Srbije je da imaju slobodan trgovinski prostor”, rekao je on.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.