Suroi: Dobro bi bilo da postoji konsenzus o dijalogu sa Srbijom i vlada sa podrškom 80 poslanika

Publicista Veton Suroi izjavio je večeras da bi bilo dobro da postoji politički konsenzus o dijalogu, kao i poželjno da sledeća vlada, posle izbora, ima 80 poslanika u parlamentu koji će je podržavati.

Više od toga, ističe Suroi, važno je postići konsenzus o mirovnom sporazumu sa Srbijom.

“Da je sreće da u Skupštini postoji proizvod koncenzusa o dijalogu sa Srbijom“, rekao je on.

Ocenio je i da postoji žurba da se dogovor može postići odmah nakon formiranja vlade i pre izbora u Srbiji koji su zakazani za proleće, odnosno između oktobra i proleća naredne godine.

“To je očekivanje međunarodne zajednice. Smatra se da treba iskoristiti trenutnu situaciju u Srbiji, moć srpskog predsednika da se postigne dogovor “, ukazao je.

Rekao je da su kosovski lideri u dosadašnjem dijalogu doveli do degeneracije dijaloga formatizacijom i sopstvenog akta o proglašenju nezavisnosti.

“Sledeća vlada, ko god bio u njoj, imaće odgovornost da formuliše pregovaračku polaznu tačku koja kaže da Kosovo želi da uspostavi dobre odnose sa svim susedima, uključujući i Srbiju. U okviru pravnog sistema želi uspostaviti odnose unutar kojih će prepoznati šta se može dalje u odnosu između nas” kazao je Suroi. Prema Suroi-u, svaka dosadašnja inicijativa Srbije prema Kosovu naišla je na slab i ne promišljen odgovor Kosova.

“Kosovski signali od prvog trenutka nisu bili dobro osmišljeni, duboko su slabi i pojačali su ambicije Srbije, koja kaže da je Kosovo bila zaboravljena tema i sada smo to doveli u situaciju da iskoristimo”, ocenio je Suroi.

Prema njegovim rečima Kosovo je imalo drugačiji položaj pre 10 godina, “ali s vladavinom kačaka, zemlja se pretvorila u negativnu priču”.

“Na kraju ćemo se suočiti sa voljom građana jer vladavina kačaka neće biti trajna. U sporazumu sa Srbijom, želimo li da dobijemo konačni sporazum, a to će se dobiti samo mirom, jedino ako Kosovo bude priznato takvo kakvo jeste “, rekao je on.

Kaže i da je ideja da kosovski Srbi imaju sposobnosti upravljanja u mnogim pitanjima.

Prema njegovim rečima, oni su manjinski građani i mora da postoji realizacija između volje većine koja želi da ima državu i onih koji žele da sačuvaju svoj nacionalni identitet.

Govoreći o severu Kosova i “beogradskim manipulacijama sa Srbima na severu”, Suroi kaže da je čak i albanska većina žrtva albanskih otimača koji ne dozvoljavaju da se stvori demokratska zemlja.

“Većina Albanaca je u istom položaj kao i srpska manjina,” rekao je on.

Govoreći o kampanji DPK-a za borbu protiv korupcije, rekao je da je ta stranka izgrađena kao organizacija koja se bavi kriminalom, korupcijom i nepotizmom, a između ostalog se bavi i politikom.

Prema njegovim rečima, razlog njihovog postojanja je otimanje države, a DPK je jedina politička organizacija u Evropi koja ima svoju tajnu službu i službu za prisluškivanje telefona.

On je za Koaliciju NISMA Fatmira Ljimaja i Alijanse za Novo Kosovo Bedžeta Pacolija rekao da je pozicionirana tako da bude deo bilo koje buduće vlade

Suroi je za bivšeg premijera Ramuša Haradinaja rekao da je imao dve dobre akcije, “prvu koja se odnosi na očuvanju teritorijalnog integriteta Kosova, a drugu u stvaranju povoljne klime za formiranje vojske”, ali i da je što se tiče ekonomije sve bilo neodgovorno.

Izjavio je da se nada racionalizaciji stavova Alijanse za Budućnost Kosova Haradinaja i Socijaldemokratske partije Špenda Ahmetija.

Govoreći dalje o političkoj sceni on je o mogućoj koaliciji DSK i Samoopredeljenja rekao da je Kosovu potrebna koalicija nade, jer, prema njegovim rečima, u društvima u kojima se gubi nada gubitnik je stanovništvo.

On se osvrnuo i na političku scenu Srba uz ocenu da “Srpska lista na Kosovu nije bila proizvod samo Beograda, već i Hašima Tačija”.

“Dok nju podržavaju Tači i Vučić, ona će nastaviti da deluje na Kosovu”, rekao je Suroi, ali i pojasnio je da Srpska lista ne mora biti u Vladi po svaku cenu.

„Ustavna formulacija ne definiše ko treba da bude u Vladi. Kosovo ne bi trebalo da ima obavezu da ima ministre jedne manjine, mada je to potpuno protiv manjinskih prava i protiv evropskih principa, “rekao je Suroi.

Naveo je i da je video četiri dobre vesti u kontekstu političkog razvoja uoči izbora 6. oktobra, a prva je da Aljbin Kurti kao premijer više ne zvuči samo kao politički slogan, već realna mogućnost.

Kao pozitivno vidi i nominaciju Vjose Osmani iz DSK za premijera, zatim što ABK nije sklopila “ponoćne koalicije”, a kao četvrti pozitivni pokazatelj, Suroi je video u PDK-u i pozicioniranju te stranke u borbi protiv korupcije i nepotizma.

Govoreći o imenovanju Matjua Palmera za izaslanika SAD za Balkan, on je rekao da je njegovo imenovanje deo međunarodne procene da se između Kosova i Srbije može pokrenuti politički podržani sporazum.

Suroi je naveo da Specijalni sud i suočavanje Kosova sa međunarodnom pravdom počinju da umaraju zemlju, te da je dobro završiti s tim temama jednom zauvek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.