Sultan Ahmedova džamija jedna je od deset porušenih džamija sa područja trebinjske općine u posljednjem ratu. Do jeseni u potpunosti bit će obnovljena.
Mala džamija, Nova džamija, Sultan Ahmedova džamija, Careva džamija sve su to imena jedne od najstarijih islamskih bogomolja u Trebinju, koja se, nakon što je do temelja srušena tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, ponovo diže iz pepela.
Džamija će najkasnije do jeseni biti u potpunosti obnovljena i na raspolaganju vjernicima.
‘Ova džamija, prema pisanim izvorima, najstarija je na ovom području. Podignuta je 1719. godine, a rađena je po naredbi i patronatom Sultan Ahmeda III’, rekao je za agenciju Anadolija trebinjski imam Husein ef. Hodžić, dodajući kako je Sultan Ahmedova džamija jedna je od deset porušenih džamija sa područja trebinjske općine u posljednjem ratu, te da se obnavlja posljednja.
Kako nam je kazao ef. Hodžić ova džamija, kao i sve ostale s ovog područja, obnovljene su sredstvima raseljenih Trebinjaca iz cijelog svijeta, to jest 80 posto financijskih sredstava su osigurali upravo oni.
Sultan Ahmedovoj džamiji posvećuje se posebna pažnja, jer od temelja ima žalosnu historijsku prošlost. U periodu prije 1689. godine, kada su od strane Mletaka i Crnogoraca muslimani protjerani sa područja Crne Gore, svoje utočište našli su u Trebinju.
„Izbjeglice iz Crne Gore napravili su džamiju za sebe, u kojoj je tijekom jednog Bajrama došlo do krvoprolića. Zbog nemilog događaja sultan naredi da se džamija prebaci na sigurnu lokaciju – unutar bedema. Međutim, kako je ona rađena na brzinu, te kako bi se do kraja sprovela sultanova naredba, skromnih je dimenzija, arhitekture, te je takva ostala sve do posljednjeg rata“, ispričao je ef. Hodžić.
Kao i svaki put do sada ova džamije imala je težak početak s obnovom. Radovi su počela prije godinu ipo dana, ali poslije pet mjeseci obustavljeni su zbog papirologije. Ipak, nastavljeni su pola godine kasnije i sada idu svojim tijekom.
„Kada se prvi put htjela graditi, tadašnji ovdašnji namjesnik Osman paša Hercegović napisao je pismo (postoji u dubrovačkom arhivu, op.a.) gdje traži od kneza da mu se pošalju vrsni majstori za kamen, krečenje i tako dalje, što znači da su ovu džamiju zidali dubrovački majstori“, istakao je ef. Hodžić dodajući kako je u periodu socijalizma, to jest nakon Drugog svjetskog rata Sultan Ahmedova džamija nacionalizirana, te je služila kao magazin za poljoprivredna pomagala.