Prema pisanju Business Insidera skoro sve što radite od trenutka kad ustanete do onog kada legnete u krevet radite pogrešno. Ponavljanje grešaka svaki dan može sabotirati vašu produktivnost i sreću, pa stoga razmislite prije nego odaberete čuvenu “snooze” opciju ili prerano popijete kafu.
Vjerovatno mislite da nema ništa ljepše od nekoliko minuta sna između alarma. Međutim, stručnjak za san Timothy Morgenthaler ispričao je Jessici Orwig iz Business Insidera da većina stručnjaka za san smatra kako odgađanje alarma nije dobra ideja.
“Ako utonete natrag u dubok san nakon što pomjerite alarm ciklus spavanja definitivno neće moći završiti i vjerovatno ćete se umjesto osvježeni probuditi mamurni”, rekao je Morgenthaler koji preporučuje da izračunate koliko vam je sna potrebno i pobrinete se da legnete na vrijeme.
“Lakše je reći nego to napraviti ali bit će vam drago što ste to uradili”, rekao je Morgenthaler.
Ako spavate blizu telefona nemojte čim ustanete počinjete listati inbox i provjeravati e-mail.
Julie Morgenstern, autorica knjige “Nikad ne provjeravajte e-mail ujutro” savjetuje da sačekate sat vremena prije nego uđete u inbox.
Ukoliko mislite da ne možete funkcionirati dok ne popijete šolju kafe razmislite opet. Vaše tijelo prirodno proizvodi veće količine hormona stresa koji regulira energiju između 8 sati ujutro i 9 sati prije podne. Dakle, za većinu ljudi je najbolje popiti kafu nakon 09:30.
Prvi obrok je također veoma bitan jer potiče vaš metabolizam i balansira nivo šećera u krvi tako da se možete usredotočiti i biti produktivni ostatak dana. U suprotnom se možete osjećati razdražljivo i imati problema s koncentracijom.
S obzirom na to da šefovi na zaposlenike koji kasne gledaju kao na manje savjesne i ocjenjuju njihov rad lošim čak i ako ostanu duže na poslu pokušajte doći na posao malo ranije.
Također, nemojte prvo raditi lakše zadatke. Stručnjaci savjetuju da prvo riješite najteže zadatke jer nikad ne znate kakvi zahtjevi će se pojaviti kasnije. Vođeni riječima Marka Twaina “Pojedite živu žabu ujutro i ništa gore od toga vam se neće dogoditi ostatak dana” mnogi ovu strategiju zovu “jedenje žabe”.
Možda osjećate da ste produktivniji dok slušate muziku, ali to nije uvijek tako. Neuronaučnik i muzičar Daniel Levitin ukazao je na sve veći broj istraživanja koja sugeriraju da u skoro svakom slučaju vaš intelektualni nastup pati kada slušate muziku. Izuzetak je kada radite zadatke koji se ponavljaju ili su monotoni. Levitin savjetuje da slušate muziku 10 do 15 minuta prije nego se fokusirate na rad jer ćete biti opušteniji i raspoloženiji.
Stručnjaci savjetuju da ne preskačete odlazak u teretanu jer je tjelesna aktivnost mnogo korisna – smanjuje anksioznost i depresiju, rizik od srčanih bolesti i pomaže i gubljenju tjelesne težine.
Također upozoravaju kako korištenje bilo kakve digitalne tehnologije prije spavanja narušava kvalitetu sna. Iz tog razloga stručnjaci savjetuju da prije spavanja vježbate, nazovete prijatelja ili prijateljicu i čitate.
Stručnjaci ističu kako večera u kasnim satima utječe na kvalitetu sna i sposobnost održavanja zdrave težine. Kažu da je najbolje prestati jesti oko tri sata prije spavanja.