Bakterije se prebrzo šire
Kada kineš, bakterije koje izbaciš “putuju” brzinom do 160 kilometara na sat, barem prema tvrdnjama naučnika. Momci iz emisije “Mit basters” pokušali su da provjere ovaj podatak i došli do zaključka da bakterije “voze” brzinom između 50 i 55 kilometara na sat.
Udaljenost do koje stižu bakterije
Mikrobi kojima poprskaš okolinu kada kijaš mogu da stignu prilično daleko. Neki podaci pokazuju da se oni šire do udaljenosti od deset metara. Praktično, ne možeš da im pobjegneš!
Restartuje se organizam
Studija sprovedena 2012. godine dala je istraživačima uvid u to zašto kijamo i šta se tada dešava u organizmu.
Slično kao kod računara, našem nosu je ponekad potreban “restart”, koji mu obezbjeđuje upravo pritisak koji prođe korz nos kada kinemo. Tom prilikom, resetuje se okruženje u nosnim šupljinama, tako da izbacimo “loše” čestice koje unesemo prilikom udisanja. Do kijanja dolazi pomoću biohemijskih signala koje šalju mikroskopske dlačice koje se nalaze na ćelijama u našem nosu.
Šta izaziva kijanje
Mnoge ljude na kijanje “tjera” svjetlost sunca, papir, hladan vazduh, neki kijaju od bibera, zbog alergija… Postoji mnogo uzročnika i različitih teorija o tome šta izaziva kijavicu, ali većina tih teorija saglasna je u tome da jaka svjetlost može da dovede do restartovanja organizma. Neke studije pokazale su da jedna od četiri osobe kija kada pogleda u sunce.
Kijanje nekoliko puta zaredom
“Loše” čestice koje se nalaze u nosnoj šupljini nekada se ne mogu izbaciti kada kinemo samo jedno. Zato je ponekad potrebno više pokušaja kako bi se izbacile čestice koje iritiraju nos, zbog čega kijamo nekoliko puta zaredom.
Zatvorene oči
Uvijek kada kijamo, zatvaramo oči i to je prinudni refleks, ne možemo ga kontrolisati. Jednostavno, dio poruke koju mozak prima trenutak prije nego što kinemo je i to da treba da zatvorimo oči.
Srce usporava
Uprkos mnogim nagađima da srce na trenutak prestaje da radi kada kinemo, istina je da srce samo malo sporije radi nekoliko sekundi. Nemojte da brinete, većina ljudi to čak i ne primijeti! Razlog za usporeniji rad srca je to što duboko udahnemo prije nego što kinemo, kao i zbog stimulacije nerava koja se događa tokom kijanja.
Ne zadržavaj kijanje
U nekim situacijama, kao na primjer kada smo na važnom sastanku, suzdržavamo se od kijanja ili pokušavamo da kinemo tiho. Iako rijetko, to može da ima posljedice poput pucanja kapilara u očima, problema sa dijafragmom.
Može se uticati na nagon za kijanjem
Nije preporučljivo uzdržavanje od kijanja, ali postoji način da se utiče na nagon za kijanjem. Stručnjaci tvrde da pomaže ako protrljamo nos, pritisnemo prstom kožu iznad gornje usne ili snažno izdahnemo kroz nos.