Kanadska studija je pokazala da velik broj sati proveden pred TV kod djece smanjuje vokabular i matematičke vještine. Svaki dodatni sat gledanja TV, detetu od 29 mjeseci (oko 2.5 godine života) smanjuje mogućnosti za učenje isto kao i motorne vještine.
Takođe, ova ista studija ukazuje kako dijeca koja učestalo gledaju TV postaju žrtve nasilja u školi, te se teže socijalizuju.
“Ovo je prvi put da je strogo kontrolirana asocijativna studija u rodnim grupama tražila i pronašla povezanost između tek prohodalog djeteta i TV ekrana, kao i rizicima u vrtiću koji su povezani sa slabim motornim sposobnostima i psihosocijalnim poteškoćama, kao viktimizacija od strane školskih kolega”, ističe profesorka Linda Pagani, vodeći naučnik u istraživanju sa Univerziteta u Montrealu.
Naučnici sa montrealskog univerziteta zajednički su ovu studiju temeljili na roditeljima 991 djevojčice i 1.006 dječaka u Kvebeku.
“Zbog mogućnosti da u predškolskom periodu predvidimo produktivnost, identifikujemo promenjive faktore koji predviđaju nemogućnost tranzicije za formalno školovanje, ovo predstavlja važan uspjeh za rast produktivnog društva. Ovdje postoje dodatni učinci koji upućuju na razvojni smer koji može da upotpuni dostignuća, socijalne odnose, fizičku snagu, prioritete i navike oko zdravog načina života”, ističe profesorka Pagani.
Prema Američkoj akademiji za djecu i adolescentnu psihijatriju, ako dijeca nastave kontinuirano da gledaju TV u ovoj mjeri, do vremena kada budu maturirali u srednjoj školi, potrošiće više vremena ispred TV nego u učionici. Takođe, roditelji koji dozvoljavaju djeci da gledaju TV u velikim količinama izlažu djecu brzoj hrani, nezdravoj hrani kao i alkoholu.
Američka akademija pedijatara preporučuje da dijeca ispod dvije godine uopšte ne gledaju TV, a posle dvije godine života ne više od dva sata kvalitetnog programa – što je minimalno duplo manje od današnjeg vremena koje dijeca provode gledajući u TV.