Varanje na ispitima u Hrvatskoj je, svjedoče studenti, raširena pojava. Klasični su šalabahteri prošlost, a zamijenili su ih pametni satovi, “bubice” u uhu, mikro-kamere i druga IT-sredstva koja omogućuju uspješno prikrivanje vlastitog neznanja.
Koliko se učenika i studenata služi takvim pomagalima ne zna se, a istraživanja na tu temu izuzetno su rijetka. Studentica FER-a Kaja Pavlinić, međutim, samo iz vlastitog okruženja zna da gadgeti danas služe varanju na ispitima na dnevnoj bazi, te da se studenti ne ustežu kupovine seminara, eseja, pa čak i ispita ako im se ukaže takva prilika, piše “Novi list“…
U uvjerenju da varanje u obrazovnim ustanovama ima dalekosežne posljedice i pridonosi sklonosti koruptivnom ponašanju u kasnijem životu, ova Varaždinka odlučila je krenuti u akciju i inicijativom Integritas osvijestiti učenike o raširenosti korupcije i njenim počecima u školi.
Riječ je o projektu koji uključuje radionice, rasprave i prezentacije s ciljem sprečavanja nečasnih radnji u školama i na fakultetima. Dosad su ih odradili u dvije zagrebačke gimnazije, V gimnaziji i MIOC-u, a dogovaraju dolazak u škole u Rijeci i Varaždinu, koje su iskazale interes za učešće.
“Svima je poznato da smo prema indeksu korupcije među lošijim državama. Ljuti me što to vidim svuda oko sebe. Moji se kolege služe bubicama, nevidljivom tintom, oko varanja i prepisivanja razvio se čitavi biznis. To je besramno, nastojim izbjegavati takvo društvo”, kaže Kaja, studentica treće godine Fakulteta elektrotehnike i računarstva. To je težak fakultet i stalno se prepisuje, svjedoči Kaja. Omiljeno je sredstvo za varanje na ispitima aplikacija WhatsApp, kojom studenti fotogafišu pitanja ili testove, šalju ih kolegama, a ovi im istim kanalom vraćaju odgovore. Na drugim je fakultetima, tvrdi ova studentica, još i gore. Sve se može kupiti.
“Šokirala sam se kad sam upisala fakultet. Nisam ni sanjala da je to tako raširena pojava”, komentariše Kaja. Još je u srednjoj školi odlazila na međunarodna informatička takmičenja i vidjela da nije svugdje isto.
“Dođete u kontakt s ljudima kojima je prepisivanje nepojmljivo, koji to smatraju sramotnim. Riječ je o potpuno drugom načinu gledanja na život i na svijet”, kaže Kaja.
Ideja za projekat krenula je od Američke ambasade u Zagrebu koja je lani organizovala radionicu za profesore, učenike i studente na temu korupcije, varanja i uvođenja etičkih kodeksa u škole i fakultete. Još jedan podsticaj bile su joj, kaže, brojne afere koje o prepisivanju diplomskih radova, plagijatima u akademskoj zajednici, istragama o sumnji na korupciju na nekim fakultetima. Tokom projekta, u svim školama i fakultetima koji za to iskažu interes održavat će se prezentacije, debate na temu varanja i prepisivanja te korupcije u društvu i na obrazovnim institucijama. Uskoro će krenuti i nagradni konkurs gdje će se učenici i studenti moći uključiti u borbu protiv korupcije i varanja.
Studentica Kaja svjesna je da svojim projektom neće iskorijeniti korupciju u obrazovnom sistemu Hrvatske, ali ne misli da joj je posao uzaludan.
“Taj se problem treba početi rješavati generacijski, s mladima, jer korupcija ne može nestati dok ove starije generacije ne odu. Nažalost, mislim da je za njih kasno. Ali djeca i studenti vide da im profesori nisu pošteni, pa misle da ne trebaju biti ni oni. Na zapadu je drukčije, studenti žele nešto naučiti za sebe, a ne prepisivanjem proći ispit samo da bi ga prošli”, ističe Kaja za “Novi list”.
Hrvatsko društvo na globalizovanom tržištu, dodaje, teško može opstati ako umjesto stručnjaka ima ljude koji su do diplome došli prepisivanjem, a ne na osnovu znanja koje su tokom studija stekli.