Njena replika jedna je od glavnih na izložbi u galeriji u Bordeauxu nazvane “Porijeklo tijela – naši preci kakve ih do sada nismo vidjeli”.
Na izložbi je i “Muškarac iz Chanceladea” čiji su ostaci pronađeni u tom reigonu 1888. Njegovo rekonstruisano lice, piše AFP, djeluje zamišljeno. Imao je plave oči, izbrazdanu kožu i dugu, proređenu sedu kosu. Njegov skelet pronađen je takođe u Dordonji, kao i žena iz Patauda.
Replike je uradila Elisabeth Daynes, šminkerka koja je postala paleontolog i skulptor. Karijeru je počela u Lillu ali već 30 godina radi na rekonstrukciji lica i tijela naših predaka u svom studiju u istočnom Parizu.
U svom radu koristi kompjutersko modelovanje na osnovu 18 tačaka na lobanji. Te tačke, zahvaljujući savremenoj tehnologiji, pružaju detaljne podatke o strukturi mišića i obliku crta lica.
– Moj rad je nešto poput forenzičke istrage i lica se rek onstruišu na način na koji to radi i policija – rekla je ona.
Daynes kaže da moderna tehnologija sada pruža više detalja o našim precima, uključujući i to kako su živjeli i kada su umrli. Na primjer, za ženu iz Patauda vjeruje se da je umrla kada je imala dvadesetak godina.
Daynes, koja sebe naziva “skulptorkom praistorije” često sarađuje sa Jean-Noel Vignalom, nekadašnjim šefom pariskog Policijskog forenzičkog istraživačkog univerziteta koji je i razvio program koji omogućava da se procijeni “debljina” mišića i kože.
Njih dvoje su zajedno radili na rekonstrukciji neandertalaca iz La Ferrassie kao i na “Lucy”, ljudskom pretku koji je živio prije 3,2 miliona godina i čija je “rekonstrukcija” oduševila posjetioce izložbe u Nacionalnom muzeju antropologije i istorije u Mexico Cityju.
Daynes je i dio velikog međunarodnog projekta u kome učestvuju timovi naučnika i umjetnika iz Francuske, SAD-a i Egipta koji radi na rekonstrukciji lica egipatskog kralja Tutankamona.