Prošle godine zarada od streaminga porasla je za čak 60 odsto dok je na globalnom muzičkom tržištu zabilježen porast prihoda od skoro šest odsto.
Nakon dugo godina pada prihoda i minusa, u posljednje dvije godine napokon je zabilježen rast na muzičkom tržištu, a jedan od glavnih pokretača rasta su streaming servisi poput Spotifya, Apple Musica, Deezera, Tidala i drugih. Prošle godine zarada od streaminga porasla je za čak 60 odsto dok je na globalnom muzičkom tržištu zabilježen porast prihoda od skoro šest odsto, što je najveći zabilježeni rast još od 1997, od čega je pedeset odsto zarade ostvareno prodajom digitalne muzike i streamingom.
Ovo su odlične vijesti za cijelo tržište kojem je najveću štetu nanijela piraterija, ali svoj dio krivice snose i vodeći ljudi ove industrije koji se nisu na vrijeme prilagodili digitalnim trendovima – godinama su korisnicima cijene pjesama i albuma u digitalnim izdanjima bile preskupe, a niti jedna online trgovina nije uspjela ponoviti uspjeh Appleovog iTunesa (koji je bio ograničen s DRM-om).
Potencijalno rješenje za probleme glazbene industrije predstavile su kompanije poput Spotifya koji su korisnicima koji plaćaju određenu mjesečnu preplatu (ili je pristup sadržaju besplatan, a financira se reklamama) omogućili pristup milionima pjesama sve dok plaćaju pretplatu. Još prije tri godine muzičari su bili skeptični oko ovakvog modela finansiranja – npr. Tejlor Svift povukla je svoju muzika sa Spotifya jer “nije željela sudjelovati u eksperimentu”, ali kao što pokazuju brojke iz posljednje dvije godine, zahvaljujući streamingu ponovno su porasli prihodi na ovom tržištu.
Uprkos rastu, budućnost je nesigurna
“Ovo je trijumfalan povratak inovacija”, komentarisao je za The Guardian Les Borsai, osnivač muzičke platforme SonfgLily te je dodao kako su diskografi napokon shvatili kako ovaj “biznis pokreće zahtjev korisnika za inovacijama”. Ali, usprkos boljim rezultatima u posljednje vrijeme, dio analitičara upozorava kako ovi pozitivni pomaci ne mogu izbrisati 15 godina konstantnog pada profita te kako je budućnost ovog tržišta i dalje nesigurna.
Da li je budućnost zaista u streamingu mogli bi saznati već krajem ove godine, nakon izlaska Spotifya na berzu – uspješan start na berzi i povećanje vrijednosti kompanije (trenutno je procijenjena na 8,5 milijardi dolara) mogla bi i službeno označiti streaming kao budućnost na muzičkom tržištu, zaključio je u članku u The Guardianu novinar Edvard Helmor.