No, prije nekoliko dana svijet je šokirala vijest da je Subalpuru jedna 20-godišnjakinja bila brutalno silovana od većeg broja svojih suseljana. Još šokantnija je bila pozadine ove vijesti: nesretnica je silovana zato jer je tako odlučilo seosko vijeće, koje je time htjelo kazniti ljubavnu vezu ove 20-godišnjakinje s jednim mladićem koji ne pripada istoj nacionalnoj grupi. Policija je u međuvremenu uhapsila trinaestoricu osumnjičenih, a Vrhovni sud Indije je slučaj okarakterizirao kao “nevjerovatan”, piše Deutsche Welle.
Ako se u obzir uzme poplava vijesti o seksualnom nasilju koje u posljednje vrijeme dolazi iz Indije, ovaj slučaj možda i nije toliko nevjerovatan, ali on baca svjetlo na jedan drugi, za Indiju karakteristični, problem. Seoski savjeti, iako pravno nelegalni, još uvijek određuju svakodnevicu u još uvijek pretežno ruralnoj Indiji. U seoskim savjetima ne sjede demokratski izabrani vijećnici nego žitelji sela koji iz tradicionalnih struktura bivaju postavljeni na čelo zajednice. Ovi savjeti u mnogim slučajevima djeluju i kao sudovi i svoje suseljane kažnjavaju ako prekrše neke od “tradicionalnih vrijednosti”. Presude su koji put, kao što se to može vidjeti na primjeru Subalpura, ostatku svijeta neshvatljive. Stručnjaci bilježe trend po kojem seoski savjeti posljednjih godna donose sve drastičnije presude kad je u pitanju društveni život zajednice. To naravno najviše pogađa žene kojima se naređuju sve stroža pravila odijevanja kao i mjere poput zabrane posjedovanja mobitela. Sve ove mjere bi trebale spriječiti “moralno propadanje” u zajednici.
Tradicija koja se žilavo održava na životu
Nevladine organizacije kao i organizacije za zaštitu ženskih prava već odavno kritikuju nagomilanu moć seoskih savjeta čije se moralne predodžbe nerijetko poklapaju s onima radikalnih talibana. Direktor Centra za socijalna istraživanja iz Delhija, Ranajana Kumari, smatra da je institucija seoskih savjeta trebala nestati s dolaskom demokratije u Indiju. No, što je nekoliko desetljeća demokratije naspram nekoliko milenijuma tradicije.
“Ova tradicija se žilavo održava na životu u ruralnim područima Indije”, kaže Kumari. Dramatičan slučaj iz Subalpura pokazuje do koje mjere su seoski savjeti spremni braniti svoju moć. Nažalost, ovaj slučaj nije rijetkost. “Presude” ovih savjeta, u kojima pretežno sjede muškaraci, ne isključuju ni smrtne kazne, često za djevojke i žene koje su “oskvrnule čast” porodice. Od oko 5.000 “ubistava iz časti” koliko ih Ujedinjeni narodi godišnje procjenjuju na cijelom svijetu, jedna petina otpada na Indiju.
‘Zločini će se i dalje nastaviti’
Mješavina sistema kasti i još uvijek raširenog faktičnog feudalnog sistema u kojima seljani žive i cijeli život provode na zemlji veleposjednika, pridonosi širenju moći arhaičnih seoskih savjeta. No problem je, kako kaže Kumari, da ni službene vlasti u pravilu ne reaguju na sporne i nelegalne odluke seoskih starješina – jedino ako se ne radi o tako drastičnom slučaju poput silovanja u Subalpuru, kada je vlada savezne zemlje Zapadna Bengalija morala reagovati te je najavila “hitno kažnjavanje odgovornih”. No stručnjaci poput Kumarija sumnjaju da će visoke kazne koje očekuju počinioce promijeniti situaciju. “Seoski savjeti jednostavno imaju previše moći u svojim rukama tako da će se zločini nastaviti i dalje”, zaključuje Kumari.