Vlada Ramuša Haradinaja pod velikim je pritiskom i zbog nezadovoljstva građana. Svakim danom sve više institucija stupa u štrajk zbog najavljenog glasanja o Zakonu o platama. Štrajkači, među kojima su prosvetni radnici, deo zdravstvenog sektora i civilni službenici, traže izmenu zakona i povećanje plata.
Drugo polugodište i dalje nije počelo. Učionice su prazne, jer su prosvetni radnici u štrajku.
Zahtevaju povećanje plata, pošto smatraju da je novi Zakon o platama diskriminatorski za zaposlene u obrazovanju, koji su po visini primanja na pretposlednjem mestu.
„Mi smo vladi ponudili tri mogućnosti: Da podigne naš platni koeficijent za 30 odsto za sve, od obdaništa do univerziteta, ili ako je to za njih nemoguće, rekli smo im da povuku zakon i da zajedno radimo kako bi svako imao zasluženo mesto u ovom zakonu. Premijer nam je dao ponudu koju smo odbili jer je bila manja od onoga što smo mi zahtevali, a kao drugo, nisu bili uključeni svi, kao što su obdaništa, administracija i univerziteti,“ kaže Rahman Jasaraj, predsednik Sindikata obrazovanja.
Vlada Kosova je prosvetnim radnicima ponudila povećanje od 10 odsto, što nije ni blizu zahtevu sindikata koji traži povećanje za najmanje 30 odsto.
U Vladi Kosova kažu da je predlog o povećanju urađen nakon ozbiljne analize budžeta i da je nepravedno da se, i posle odluke o povećanju, deci osporava pravo na školovanje.
„Ja sam već imao priliku da se izjasnim o ovome, sada uzimam neki odmor, jer vidim da je kontaminirana diskusija oko ovoga – zbog toga se držim po strani,“ kaže premijer Ramuš Haradinaj.
Pored obrazovanja, u štrajku je i jedan deo zdravstvenog sektora kao što su kardiohirurzi i ortopedi, dok su danas i civilni službenici održali jednočasovni štrajk upozorenja, takođe zahtevajući povećanje plata.
Ukoliko se njihov zahtev ne ispuni, najavljuju kolaps celokupne administracije.
Socijalno nezadovoljstvo počelo je da se manifestuje na Kosovu, naročito kada je 2017. godine premijer Haradinaj udvostručio svoju platu, kao i one njegovih najbližih saradnika.
Njegova plata je sa oko 1.500 povećana na oko 3.000 evra, dok je prosečna plata na Kosovu oko 350 evra.