“Šta mislite, kada će doći rat?”, bilo je pitanje jednog taksiste na aerodromu Sarajevo s kojim su se suočili novinari bečkog dnevnika.
Taksista nije jedini koji se plaši rata, konstatuje list, dodajući da stanje u Sarajevu “prikazuje zabrinjavajuću sliku”.
“Svastikama fašističke Ustaše – Hrvati provociraju svoje muslimanske sugrađane. Radikalni muslimani, na drugoj strani, veličaju Islamsku državu. Glasine o navodnim terorističkim kampovima dodatno unose osjećaj nesigurnosti u javnosti. Propaganda i međusobno provociranje obilježavaju svakodnevnicu. Klima je 20 godina nakon okončanja rata i dalje otrovna”, prenosi “Kurir”.
Bošnjacima, Hrvatima i Srbima se pridružila i jedna nova strana u sukobu – arapske ekstremiste, koje kupuju trenutno brojne nekretnine, grade čitave gradove i u međuvremenu su najveći poslodavci u zemlji.
Ekstremisti od svojih zaposlenih očekuju rigorozno pridržavanje vjeri i ekstramnim pravilima odjevanja.
Do sada radikalni, među 2,5 miliona umjerenih bosanskih muslimana nisu imali važnu ulogu, naglašava list, dodajući da podaci Ministarstva unutrašnjih poslova BiH procjenjuju broj ekstremista na ne više od 5.000.
To se, međutim, kako smatra bečki dnevnik, može sada brzo promijeniti.
Samo u Trnovu, jednom gradiću za turiste u nastajanju, je investitor iz Emirata najavio zapošljavanje 10.000 domaćih radnika, što znači da će samo ovaj projekat utrostručiti broj pripadnika bosanskih ekstremista.
Uz velike muke, podsjeća list, Bošnjaci su proteklih godina uspjeli da se riješe boraca bliskih Al Kaidi koji su tokom rata došli u zemlju.
“Sada će sa dolazećim milijarderima to biti teže. Bošnjaci strahuju od ekonomskog prisilnog misionarenja”, prenosi dnevnik.
Ekstremizam je plodno tlo za islamski terorizam, a ćelije sa vezama ka Islamskoj državi su ustanovljene u Gornjoj Maoči, Zenici, Bihaću i Brčkom, navodi “Kurir”, dodajući da su bosanska obavještajna služba OSA i policija djelovali uz neočekivanu efikasnost protiv njih.
Takođe, list prenosi i izjave predsjednika RS Milorada Dodika da postoji tajni arapski plan, prema kojem je predviđeno naseljavanje 500.000 ekstremista.
Međutim, i manje pristrasni političari, kao što je šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc su upozorili na opasnost od islamističkih tendencija, ukazuje “Kurir”.
List podsjeća da je Kurc, pominjući te islamističke tendencije u BIH, govorio u vezi sa uticajem Saudijske Arabije.