Dvadeset četiri radnika je poginulo na radnom mjestu prošle godine i u prvoj polovini ove godine , obavijestila služba Ministarstva rada i socijalnog staranja, dodajući da su svi ovi slučajevi dogodili u privatnom sektoru .
“U 2012. godini bilo je 17 smrtnih slučajeva na radnom mjestu, a u prvoj polovini 2013. godine, bilo je 7 “, rekao je za ” Zëri ” Valon Leci iz inspekcije rada.
U uzrocima smrti “Zëri” je pokušao dobiti više informacija , međutim danima, nije dobio odgovor iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.
Ibrahim Basri, glavni ispektor za rad, rekao je da su se svi slučajevi završili sa fatalnim ishodom, nažalost, svi su iz privatnog sektora.
Prema njegovim riječima, ovih sedam slučajeva koja su se dogodila u prvih šest mjeseci ove godine, desile su se u firmi “Bechtel & Enka” i elektrokorporacije “KEK”, bez davanja više detalja, što se ovih kompanija tiče.
Takođe, “Zëri” je pokušao stupiti u kontakt sa predstavnicima konzorcija ” Bechtel & Enka “, koji su gradili autoput koji povezuje Kosovo s Albanijom, o davanju više detalja o smrti na poslu, ali ni oni se nisu javljali na službeni telefon.
Nezadovoljstvo i zabrinutost za sigurnost radnika i njihovih prava na radu, izrazio je i Alush Sejdiu iz Saveza nezavisnih sindikata Kosova ( BSPK ).
On je naglasio da se zaštita i zdravlje na radu smatraju osnovnim uslovom za svaki posao, tako da sve kompanije moraju prilagoditi uslove da budu pogodne za rad .
“Uslovi u privatnom sektoru su izuzetno nepovoljne za zaposlenika, dok su javnom sektoru znatno bolje “, rekao je on.
Prema njegovim riječima, javni sektor je stvorio posebne urede, gdje se se bave pitanjima radnika i i njihove zaštite na radu, dok je privatni sektor daleko od željene aktivnosti u tom pravcu.
“Mi 10 godina tražimo 10 da svi radnici imaju zdravstveno osiguranje, ali taj zakon ne postoji i sudbina radnika će i dalje ostati u rukama poslodavaca “, rekao je Sejdiu.