Stop za mini suknje u državnim institucijama

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Agencije za državnu službu (ADS) BiH, na posljednjoj sjednici donijelo je Etički kodeks državnih službenika u institucijama BiH.

Procedura objave ovog kodeksa je u toku te se očekuje njegovo skoro stupanje na snagu. Prema navodima iz Kodeksa, njegov cilj je da državni službenik kao predstavnik institucije svojim ponašanjem štiti javni i pravni interes zasnovan na Ustavu i zakonu i tako doprinosi jačanju uloge i ugleda državne službe.

Kratke pantalone

Između ostalog, navedeno je da su državni službenici dužni biti prikladno i uredno odjeveni i da svojim načinom odijevanja na radnom mjestu ne narušavaju ugled institucije.

Neprikladnom odjećom za muškarce, navedeno je dalje, smatraju se naročito kratke pantalone ili druge pantalone koje u stojećem stavu dosežu iznad članaka, majica koja nema kragnu, odnosno rukave ili je neuobičajenih, odnosno živih boja, kao i obuća otvorenih prstiju.

Za državne službenice neprikladnim će se, po stupanju Kodeksa na snagu, smatrati previše otvoren vratni izrez na odjeći, majice bez leđa i rukava, suknja ili kratke pantalone koje u stojećem stavu dosežu iznad koljena više od pet centimetara te neprimjerena obuća (papuče ili druga obuća otvorenih prstiju koja se sa zadnje strane ne pridržava uz nogu).

Probušene uši

Državnim službenicima zabranjena je i sportska odjeća, veća oznaka ili natpis na odjeći, simbol koji može biti uvredljiv ili iritantan po bilo kojem osnovu, nepokriveni torzo te nošenje kape u službenim prostorijama. Također, nije im dozvoljeno imati tetovaže na vidljivim dijelovima tijela te imati probušene dijelove tijela osim ušiju.

Ovim dokumentom propisano je da će pretpostavljeni upozoriti državnog službenika koji je neprikladno odjeven na obavezu poštovanja ovog kodeksa i na mogućnost pokretanja disciplinskog postupka u slučaju ponovljenog nepoštivanja.

Smiju primiti manje poklone

– Državni službenik ne smije primiti poklon niti bilo kakvu uslugu ili drugu korist za sebe ili druga lica u vršenju svoje dužnosti, osim protokolarnog ili prigodnog poklona manje vrijednosti, uz shodnu primjenu propisa kojima se uređuje sprečavanje sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija – navedeno je, između ostalog, u Etičkom kodeksu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.