Donosimo nekoliko zanimljivih recepata, neki će vam pripravci trajati do duboko u zimu i predstavljati dragocjenu zalihu vitamina.
Kao što se na proljeće priprema sirup od vršaka smreke, slično se ujesen priprema onaj od šipka. Šipak je jedna od najbogatijih prirodnih riznica vitamina C, a sadrži i jabučnu, limunsku, jantarnu i fosfornu kiselinu, željezo, dragocjeno eterično ulje lijepe blago narandžaste boje, aluminij, kremičnu kiselinu, dekstrin i saharozu, invertni šećer, pentozan, lecitin u tragovima… Ima ga i u mađarskom nacionalnom alkoholnom piću poznatom kao Palinka, te u Cocti.
Sirup od šipka
Ništa jednostavnije! Naberite kilogram šipka, pripremite kilogram smeđeg šećera i čiste staklenke.
Šipak operite, odstranite vrhove i peteljke, malo ga zgnječite. Slažite red šipka i red šećera sve dok ne potrošite oba sastojka. Neka odstoji preko noći, a ujutro promiješajte te ostavite da odstoji još pola dana.
Zatim sve zajedno izmiješajte u blenderu ili, ako je posjedujete, sameljite u mašini za meso. Procijedite dragocjenu tekućinu i spremite je u steriliziranu bocu. Pijte kao sok koji ćete razrijediti vodom, stavite koju kap i kod pripreme kolača. Ovo je i savršen preljev za palačinke!
Juha od šipka
Juha od šipka, zvana Nyponsoppa, popularna je delicija u Švedskoj, a servira se kao piće ili desert s mlijekom, vrhnjem ili sladoledom od vanilije. Kad se jede kao desert, uz nju se serviraju kolačići od badema.
Neki tu juhu jedu za doručak, i tada u nju dodaju pržene komadiće kruha.
Priprema:
Potrebni su vam sušeni šipak, voda i brašno od krompira (ima ga i u našim dućanima), te šećer. Šipak kuhajte u vodi, a kada omekša, izmiksajte ga. Procijedite kroz sito i zatim izmiješajte s krumpirovim brašnom, da smjesa postane nešto gušća, poput primjerice juhe od rajčice. Dodajte šećera po želji.
Čaj – svaki dan, 2 dl bit će dovoljno
Za razliku od mnogih drugih čajeva, šipkov se može bezbrižno piti kroz dulje razdoblje, svakodnevno. Samo dva decilitra bit će vam dovoljna za podizanje imuniteta, tvrde nutricionisti. Ako pomislite da još i regulira probavu, smanjuje holesterol, ublažava upalne procese – neće vam biti teško pripremati ga svaki dan. Mljeveni sušeni šipak smije se lagano i prokuhati (ispitivanja su pokazala da šipak vitamine ne izgubi ako ga lagano kuhate do najviše deset minuta), a kad se malčice ohladi, procijedite ga i slobodno zasladite medom. Ugodan je kad se pije hladan.