Koljena su inače „tihi“ zglob, no žene su zbog svoje građe uvijek bile izloženije boli u koljenu. Ovaj problem sve više zahvata žene zbog velike razlike u tjelesnoj građi, ali i muškarci su mu podložni.
Razvoj deformacije
Stručnjaci smatraju da je za ovaj visoki postotak razlog taj što se sve više žena bavi sportom u posljednje vrijeme. Ženska koljena su razvila jednu vrstu deformacije koja se naziva X-koljena. Građa ženske zdjelice je drugačija od muškaraca, stoga su koljena skupljena dok se gležnjevi udaljavaju.
Kod muškaraca su svi dijelovi noge posloženi okomito i to im daje otpornost i čvrstinu. Žene, uz sve to, imaju i slabiju mišićnu masu i kraće noge. Kada bismo uporedili muškarca i ženu iste težine, kod žene bismo mogli primijetiti više masnog tkiva.
Iz ovog slijedi da su ženska koljena osjetljivija na napore zbog manjka mišićne mase.
Visoke potpetice su još jedna od glavnih uzroka bolova u koljenima. U koljenu dolazi do iskrivljenja, pokušavajući održati ravnotežu tijela. Koljeno je tada u neprirodnom položaju, što može dovesti do ozbiljnijih oštećenja zgloba u koljenu.
Kako bi koljeno funkcioniralo, ono se sastoji od više struktura. Ako dođe do oštećenja bilo kojeg od ovih strukturnih dijelova, tada se javlja često oštra bol, zbog koje se ne možete normalno kretati.
Kako bismo vam pomogli u ovom problemu, donosimo nekoliko savjeta kako da zaštitite svoja koljena:
Mišićna masa
Vrlo je važno da izgubite prekomjerne kilograme, no brze dijete su još opasnije. Ako naglo izgubite kilograme, bez ojačanja mišićne mase, bol će postati još veća.
Ako se bavite sportom, koristite štitnike za zglobove, oni će pomoći da ne povrijedite koljeno.
Izbjegavajte nepotrebna čučanja te nemojte savijati koljena kad sjedite. Ovo su položaji u kojima dolazi do naprezanja i oštećenja čašice.
Izbjegavajte previsoke potpetice.
Ako osjetite i najmanju bol u koljenu, posjetite ljekara. Koljeno je zglob koji uopće ne bi trebao boljeti.