Hrvatica čiji su idali čovjekoljublje i dobrota, a koja se mnogo puta našla na udaru zbog svojih stavova, oštar je kritičar Hrvatske demokratske zajednice, Dragana Čovića, politike tzv. Herceg-Bosne i ovdašnjih vlasti inače. Zbog svojeg rada često je bila napadana.
„Vrlo sam ponosna što neko cijeni moj angažman i napore u borbi za slobodu govora, slobode medija i za bolji i pravedniji svijet“, kazala nam je Galić u prvoj reakciji na nagradu.
Dodala je vrlo iznenađena i zadovoljna nakon vijesti o dodjeli nagrade Johann Philipp Palm.
Inače, Galić je svojim radom i javnim angažmanom u oblasti borbe za ljudska prava zaslužila je jednu od najprestižnijih novinarskih nagrada u Njemačkoj.
U obrazloženju dodjele nagrade Štefici Galić navodi se da ona zajedničku budućnost svih ljudi u Bosni i Hercegovini smatra mogućom samo ukoliko se užasi prošlosti razjasne i žrtve zamole za oprost:
“U člancima na internet-portalu Tačno.net i u svojim govorima ona imenuje počinitelje i mjesta etničkog čišćenja. (…) Izložena je otvorenim prijetnjama, uznemiravanju i čak nasilnim napadima reakcionarnih nacionalista. Od državnih institucuja nema zaštitu niti pomoć. Ipak, ona se ne predaje i dalje odlučno radi na pomirenju svih naroda u svojoj zemlji. Time je ona izuzetan primjer koji odgovara smislu ove nagrade”, navodi se u obrazloženju.
Osim Štefice Galić, nagradu je još dobila radio novinarka iz Južnog Sudana Josephine Achiro Fortelo.
Nagrada nosi ime po Johanu Philippu Palmu, njemačkom izdavaču i borcu za slobodu koji je ubijen početkom 19. stoljeća tokom Napoleonovih osvajanja po direktnoj naredbi francuskog vojskovođe Napoleona Bonaparte.