Nakon hapšenja Marka Đurića kojeg su sproveli pripadnici ROSU, Srpska lista saopštila je da napušta Vladu Kosova. Međutim, ministri iz redova Srba i dalje su dio kabineta Ramusha Haradinaja – primaju strane ambasadore, odlaze na skupove u inostranstvu i obavljaju posao ministra, ali, kako tvrde, samo u “tehničkom mandatu”.
Poslije incidenta u Mitrovici, u kojem je povrijeđeno više od 30 Srba, Srpska lista je saopštila da napušta Vladu Kosova.
Ipak, posljednjih dana spekuliše se da Srbi, ipak, ostaju u Vladi Kosova, a portparolka Donjeta Gashi rekla je da “za sada ničeg nema zvanično o njihovom konačnom napuštanju vlade”.
Postavlja se pitanje – da li su predstavnici Srpske liste, koji su krajem marta saopštili da napuštaju kabinet Ramusha Haradinaja, i dalje članovi kosovske vlade, ili ne?
“Mi smo samo ministri u tehničkom mandatu. Ne idemo u Vladu,” odgovara Ivan Todosijević, ministar za lokalnu samoupravu.
Međutim, na sajtu njegovog ministarstva mogu da se vide fotografije sa jednog skupa u Tirani od 21. aprila, na kojem je Todosijević bio kao ministar.
“Da, da, bio sam tamo, ali samo u tehničkom mandatu,” kaže Todosijević za “Blic”.
Nismo stigli ni da ga pitamo do kada će obavljati posao u “tehničkom mandatu”, jer je, kako je rekao, zbog sastanka morao da prekine razgovor.
“Tehnički mandat do izbora”
Slično je i sa Daliborom Jevtićem, ministrom za zajednice i povratak. I na sajtu njegovog ministarstva mogu se pročitati izvještaji o njegovim sastancima sa stranim zvaničnicima i ambasadorima.
Tako je, na primjer, Jevtić 6. aprila primio Metju Palmera, v. d. zamjenika državnog sekretara SAD-a za evropska i evroazijska pitanja.
On se 13. aprila u svom ministarskom kabinetu sreo i sa ambasadorom Italije na Kosovu, Pjerom Kristoforo Sardijem.
U njegovom kabinetu kažu da je Jevtić i dalje ministar, ali u tehničkom mandatu.
Na pitanje šta to znači i koliko će biti u tom statusu, rečeno nam je – “Dok se ne raspišu izbori, a kada će to biti, ne zavisi od njega”.
“Ministar sam dok ne usvoje naše ostavke”
I Nenad Rikalo navodi da obavlja posao ministra u tehničkom mandatu, odnosno u ostavci.
Šta to konkretno znači?
“Ne učestvujemo na sjednicama Vlade, ne donosimo političke odluke,” kaže Rikalo za “Blic”.
On je kao ministar nedavno imao sastanak sa Gregom Delavijem, američkim ambasadorom u Prištini. Sa Delavijem i Laslom Markuzom obilazio je poljoprivrednike u opštini Junik.
Pitali smo Rikala zašto i dalje obavlja posao ministra, kad su se predstavnici Srba povukli iz Vlade, on kaže da jednostavno posao koji je započeo ne može da ostavi nedovršen.
“Koliko će to trajati, ne znam. Vjerovatno dok nam na sjednici Vlade ne usvoje ostavke,” kaže Rikalo.
Srbin naložio istragu zbog hapšenja Đurića
Ovih dana je objavljeno i da će Policijski inspektorat Kosova početi istragu protiv svih pripadnika specijalnih jedinica Policije Kosova koji su učestvovali u hapšenju Marka Đurića.
Istraga je pokrenuta na zahtjev zamenika ministra unutrašnjih poslova Milana Radojevića, takođe predstavnika Srba. Koliko je i dalje aktivan na toj funkciji u kosovskoj vladi, nismo saznali, jer Radojević nije bio dostupan za komentar.