Stara seoska narikača kuka samo nad srpskom patnjom

Ćosić je na svom disidenstvu zaradio vilu, a Havel tamni­cu. Ćosić, kao neka stara seoska narikača kuka samo nad srpskom patnjom, dok Havel ne dijeli patnju po nacijama i na jednom mjestu kaže da je „nesreća koja se dešava ovdje priprema za patnju negdje drugdje”. Havel kaže da se „moral stavlja iznad politike, a odgovornost iznad naših želja”, dok je kod Ćosića obratno: politika je iznad morala, a želje su izvan svake odgovornosti. Sa susjednim država­ma Havel razmjenjuje iskustva i kapital, a Ćosić stanovništvo. Havel vjeruje u „duhovno čišćenje”, a Ćosić u etnič­ko. Havelova država ne ratuje, dok je Ćosićeva ogrezla u zločinstvu. Havelovu državu primaju u međunarodne ban­ke i institucije, dok Ćosićevu izbacuju čak i iz UNESKO-a.

Svaki srpski pisac koji se poslednjih godina našao u politi­ci, uspoređivan je s Havelom, bez obzira je li demokrat ili šovinist. Sudeći po srpskim literatima u politici, još će ispa­sti da je politika čista poezija. Jednu oporbenu stranku u Srbiji vodi književnik Vuk Drašković, drugu pjesnik Matija Bećković; obojica su više puta istupali kao rasisti, ali su us­prkos tome dobivali taj laskavi epitet „srpskog Havela”. Čak i jedna nemoralna osoba kakva je Brana Crnčević najavljivana je prigodom poslaničkih TV promocija kao „naš Havel”. To je već dovoljno da omrznemo Havela, ali to bi bilo pogrešno, jer je u toj zloporabi njegova imena posve nedužan. Sam je pisao o „ekspertima za zamagljivanje”, o totalnoj vladavini „napuhanih birokrata i anonimusa”. ta­kvi su u ovom času avangarda srpske politike.


Konačno se ostvario i srpski san da već jednom dobi­ju svog Havela na čelu države, a to je Dobrica Ćosić, samo što je „veći i slavniji kao pisac od toga češkog disidenta”. Ponovo je proradila srpska mitomanija. Dosadašnji Have­li manjeg formata zamijenjeni su jednim, ali velikim i bes­mrtnim.

Pošto Ćosića nisu mnogo koštale njegove političke besmislice, niti njegove površne i lakomislene vratolomije, on je sada samoga sebe kaznio prihvaćajući se predsjedni­ka države koje nema. Ne pratim dovoljno sve pojedinosti srpske politike, ali pretpostavljam da se predsjednik nove, makar i nepriznate države, obratio stranim dopisnicima, kad već nije bio u prilici napraviti gala-prijem za svjetski diplomatski zbor. Pred novinarima je morao priznali krah nacionalističke politike i vojni slom te ideologije iza koje je ostala pustoš i sramota za srpski narod. Ne znam kakve je sve protuargumente dao za sadašnje u svijetu ustaljeno mišljenje o srpskom vojniku kao krezuboj jajari, kao ubojici baba i palikući. Kako im je objasnio ovo srpsko vojevanje bez herojstva, bez smisla žrtvovanja. To svakako više nije onaj vojnik koga je i sam književnik uspješno i nadahnuto opisao u romanu Vreme smrti. Da li je on nešto rekao o tim historijskim, ratničkim, moralnim i ostalim razlikama i tko je to danas doveo Srbe da idu u besmisleni rat, u osva­jački rat i da kao muhe ginu i raspadaju se tamo negdje na tuđim poljanama, bez pokopa, bez slave, bez riječi zahva­le i bez opijela. Zna li Ćosić što je to tako veliko u ovom času, da je cijena ljudskog života tako mala!.

Meni je jasno tko gađa crkve i spomenike kulture, ali me baš zanima kako Ćosić pravda rušenje Sarajeva, Du­brovnika, Mostara i drugih gradova koji pripadaju svjet­skoj kulturnoj baštini. Možda i sam osuđuje ta barbarstva, kako to već čine mnogi rušitelji od Miloševića do Karadžića, a oni su ipak samo šegrti „velikog majstora”. Takve sit­ne obmane više ne pale i samo bacaju ljagu na srpski na­rod koji se upravo zbog te prozirne vašarske politike i našao u karanteni.

Ćosić bi i sam morao shvatiti da su danas dezerteri najbolji srpski vojnici i da je časno biti izdajnik Miloševićeve Srbije, kao god što je ponižavajuće biti građanin te nepriznate i od civiliziranog svijeta prezrene Jugoslavije. Ako je Ćosić džentlmen, morao bi skinuti kapu onoj stra­ni koja u svojoj borbenoj mitologiji već stvara jednu rodo­ljubivu poetiku u kojoj postoji smisao žrtvovanja, u kojoj se zna vrijednost podviga. Obrana od srpskog teritorijal­nog ludila postaje bez dvojbe herojska epopeja.

Neće biti dovoljno da se Ćosić samo ogradi od gene­ralske bijede, već bi morao suditi toj ideološkoj bagri i kazniti je, ne samo stoga što je osramotila onu „strategiju viteštva” kojom su se dičile srpske vojskovođe u prošlo­sti, već što je počinila zločin protiv čovječanstva. Drago mi je što je ta čobanija izgubila rat, ali je grozno što je ostala kolektivna sramota i što je pala krivnja na cijeli na­rod. Kadijevići i Adžići bit će zaboravljeni, ali ostat će ovi „vizuelni simboli”, te činjenice da su Srbi krajem dvade­setog stoljeća rušili najljepše gradove, cijelu jednu mediteransku kulturu.

Uspoređivati Ćosića s Havelom znači rugati se demo­kraciji. Havel nikada ne bi mogao izustiti da su mirovnjaci izdajice, dok je to Ćosić još lani oglasio. Ćosića opsjedaju „konačna rješenja”, dok Havel smatra da su to „tipični sno­vi bezličnog uma koji transformiraju realnost u noćnu mo­ru”. Havel se gadi totalitarnih vođa, dok je Ćosić hvalio di­ktatore, štoviše i ove male bezlične poput Miloševića. Ćosić je na svom disidenstvu zaradio vilu, a Havel tamni­cu. Ćosić, kao neka stara seoska narikača kuka samo nad srpskom patnjom, dok Havel ne dijeli patnju po nacijama i na jednom mjestu kaže da je „nesreća koja se dešava ovdje priprema za patnju negdje drugdje”. Havel kaže da se „moral stavlja iznad politike, a odgovornost iznad naših želja”, dok je kod Ćosića obratno: politika je iznad morala, a želje su izvan svake odgovornosti. Sa susjednim država­ma Havel razmjenjuje iskustva i kapital, a Ćosić stanovništvo. Havel vjeruje u „duhovno čišćenje”, a Ćosić u etnič­ko. Havelova država ne ratuje, dok je Ćosićeva ogrezla u zločinstvu. Havelovu državu primaju u međunarodne ban­ke i institucije, dok Ćosićevu izbacuju čak i iz UNESKO-a.

Uvredljiva je usporedba Ćosića sa Havelom, uz to je i opasna, jer hoće nivelirati različite stvari. Havel u jednom svom eseju razmišlja o politici koja će „ignorirati državne granice, političke sustave i blokove sila” i koja će napravi­ti realnost „od fenomena ljudske savjesti”. Ćosić je opsjednut granicama i pripajanjem teritorija, srpstvom kao ide­ološkom kategorijom, blokovima sila kao zavjerom, a fe­nomen ljudske savjesti ne zna što je. „Eksperti za zamagljivanje” nastoje nam podmetnuti da su Havel i Ćosić isto, da su demokracija i nacizam isto. Ali da završim Havelovom porukom koja glasi: naša je obaveza oduprijeti se toj bezličnoj moći!

(„Novi Danas”, 6. juli 1992)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.