Njemačka, jedna od omiljenih destinacija onih koji napuštaju Bosnu i Hercegovinu uskoro bi trebala dobiti novi zakon o useljavanju. On bi trebalo da olakša dolazak kvalificiranih radnika iz cijelog svijeta, između ostalog i Balkana. Sudeći prema predizbornim porukama, zaustavljanje iseljavanja trenutno je na zapećku političkih prioriteta.
Za petnaest dana Anđela Dimitrić seli u Njemačku, a ovoj medicinskoj sestri trebalo je petnaest minuta da u blizini Nuremberga nađe posao u jednoj univerzitetskoj klinici
“Poslala sam mail i životopis u pola pet, van radnog vremena, jer rade do tri. Nakon 15 minuta sam dobila povratnu informaciju – da dođem na razgovor i probni rad, priča nam Dimitrić
N1: “Uprkos tome što niste imali niti jedan dokument?
“Nisam niti jedan dokument priložila, sve što sam o sebi napisala, oni su u to povjerovali”, kaže.
Osam učenika Anđelinog razreda napušta BiH, kaže naša sagovornica. No, ako pogledamo stanje na evidenciji nezaposlenih, vidjet ćemo da su u skoro svakom kantonu medicinske sestre u vrhu po broju nezaposlenosti.
Može li Bosna i Hercegovina ponuditi alternativu onima koji žele ostati?
Obim inostranih poslovnih ponuda drastično je porastao u Bosni i Hercegovini, ali u regiji, pokazuju podaci kompanije Kolektiv/Posao.ba. U prvoj polovini ove godine, inostrane firme ponudile su znatno više pozicija za građevinske radnike, električare i sobarice.