Kojim simptomima se manifestuje kamen u žuči?
Glavna karakteristika je pojava bilijarnog bola. Masna hrana je najčešći okidač bola. Osećaj bola je vrlo jak i konstantan. Praćen je čupanjem, grčevima. Bol pogađa desni podrebarni prostor ili čašicu. Vrlo često se pruža i pozadi niže od lopatice i u predelu desnog ramena. Bol koji stvara kamen u žuči može dovesti do sprečavanja dubokog udisanja vazduha. Bol se obično javlja u trajanju od tri do četiri sata, ali nisu retki slučajevi kada kamen u žuči prouzrokuje nesnošljiv bol koji traje i po tri, četiri dana. Povraćanje i gađenje na hranu i mirise mogu biti propratni efekti bilijarnog bola. Ova bolest može postojati a da se simptomi uopšte ne pojave ili da su izraženi u minimalnoj meri.
Kako se dijagnostifikuje kamen u žuči?
Postojanje kamena u žučnoj kesi se utvrđuje ultrazvukom. To je najbolji metod za dijagnostifikovanje ovog oboljenja, mada se dijagnoza može postaviti i na osnovu rendgenskog snimka. Usled neblagovremenog i neadekvatnog lečenja kamen u žuči može dovesti do brojnih komplikacija, poput akutnog ili hroničnog zapaljenja žučne kese. Može doći i do bilijarnog pankreatitisa i holedoholitijaze, kao i infekcije žučnih kanala.
Kako se leči kamen u žuči?
Dok tegobe koje uzrokuje kamen u žuči još uvek nisu suviše izražene u lečenju mogu pomoći prirodne metode. Neophodno je konzumirati isključivo laganu hranu i što više se odmarati. Prislanjanje toplog termofora na bolna mesta može pomoći da se bol umanji. Pomoću crne rotkve, maslinovog ulja i čajeva od pelina, maslačka, rosopasa i lopuha podstiče se rad žučne kese i izbacuje sitno kamenje iz žuči. Pri hiruškom lečenju kamena u žuči odstranjuje se žučna kesa. Operacija se izvodi laparaskopskom i klasičnom metodom. Laparaskopska procedura je nešto bolja jer je kraći postoperativni period nego kod klasične operacije.