Više od milion pridošlica samo u Njemačkoj u 2015. Ratovi u Siriji, u Iraku i na afričkom kontinentu, primoravaju ljude na bjekstvo. Politika o izbjeglicama će ostati glavna tema u Evropi i u novoj godini – i najveći izazov. Kako raspodijeliti pridošlice po držaama članicama EU? Kako ih integrisati? I kako će sve to funkcionisati u pogledu unutrašnjih problema u EU u kojoj su desničarske partije u porastu, kao na primjer u Francuskoj, Poljskoj i Mađarskoj? Mnogo pitanja za EU. Holanđani i Slovaci koji 2016. predsjedavaju u EU (1. i 2. polugodište), pokušaće da pomognu pri traženju odgovora.
I ekonomska situacija u Grčkoj ostaje tema u 2016. Treći paket pomoći zemalja evrozone je krenuo 2015, pod određenim uslovima. Vlada premijera Alekisa Ciprasa je već pokrenula mnoge reforme, finansijeri u novu godinu ulaze s opreznim optimizmom.
Izbori i NATO samit
U septembru je pažnja usmjerena na istočnu Evropu, na parlamentarne izbore u Rusiji. Nekoliko opozicionih grupa žele da se ujedine protiv Putina i uđu u Dumu, uključujući i partiju blogera Alekseja Navalnog.
I u Ukrajini će se izbori pažljivo pratiti, jer kriza zbog aneksije Krima i posebno Donbasa na istoku zemlje, još uvijek traje.
Ukrajina će biti tema i na samitu NATO, od 8. do 9. jula u Varšavi. Ali, tamo će prije svega biti riječi o naporu da se ujedine različiti interesi u okviru Alijanse. Istočno-evropski partneri NATO, kao i domaćin samita Poljska, žele tvrđu politiku prema Rusiji. SAD žele da očuvaju jedinstvo saveza. Južne države, kao što je Turska, žele da spriječe da se alijansa previše fokusira na istok. To je razumljivo, s obzirom na geopolitičku poziciju Turske kao susjeda Sirije i Iraka.
Poljska u fokusu
Prelazimo na lakše teme u Evropi 2016, ali ostajemo u Poljskoj. Evropska prijestolnica kulture je Vroclav, bivši njemački Breslau. Grad na rijeci Odri očekuje goste sa mnogo novina, uključujući i novonastali Nacionalni muzički centar.
Posjetu Vroclavu u posljednjoj nedjelji jula posebno mladi katolici mogu povezati sa još jednim od vrhunskih događaja koji će se održati u Evropi 2016. U Krakovu, samo 200 kilometara od Vroclava, održava se od 31. Svjetski dan mladih. Tema je „milosrđe“ – i uklapa se u Svetu godinu, koju je proklamovao papa Franjo.
Evrovizija u Švedskoj i put na Mars
U Evropi je mnogo toga planirano u oblasti kulture. Na primjer, Evrovizija, koju je švedski pjevač Mans Zelderlof pjesmom „Heroes“ doveo u Stokholm. Sa 43. zemlje učesnice, biće to najveći Eurovision Song Contest u istoriji, kažu organizatori.
Ukrajina se vraća poslije godinu dana pauze (zbog političke krize), a tu je ponovo i BiH. I Australijanci koji su učestvovali u 2015. kao izuzetak zbog 60. godišnjice emisije – ponovo dolaze, međutim, ovaj put samo u polufinalu. Finale je 14. maja.
Svijet nauke će 14. marta gledati u nebo, kada lansiranjem sonde počinje dugo očekivana rusko-evropska misija na Mars „Exo-Mars“. Sonda „Trace gas orbiter“ (TGO) bi trebalo da startuje iz svemirskog centra u Bajkonuru u Kazahstanu i traži tragove gasova u atmosferi Marsa. TGO sonda je prvi dio misije „Exo Mars“, a 2018. bi trebalo da slijedi i jedan Rover.
Evropsko prvenstvo u fudbalu u znaku pojačane bezbjednosti
Posljednje, ali ne manje važno – u Francuskoj 10. juna počinje Evropsko prvenstvo u fudbalu. Četiri nedjelje fudbala superlativa, 24 tima, više nego ikada, boriće se za titulu prvaka Evrope.
Poslije terorističkih napada 13. novembra 2015. sve će biti u znaku bezbjednosti. Finale kupa je na stadionu u Pariskoj četvri Sent Deni, jednom od mjesta koje je u novembru bilo na meti terorista. Izazov za francuske domaćine je da aspekti bezbjednosti ne zasjene sportske aspekte. Čisto sportski, trka za titulu trebalo bi da bude uzbudljiva: favoriti su svjetski šampion Njemačka i domaćin Francuska.