Brazilka Lajani Santos optužila je doktore bolnice da su joj ukrali bebu. Naime, poslije carskog reza, ljekari su joj rekli da nikada i nije bila trudna, već da je njena trudnoća bila isključivo psihološka.
Ovo nije jedini slučaj psihološke ili fantomske trudnoće koja nastaje usljed prevelike želje za bebom. U posljednja dva vijeka zabilježeno je blizu 600 primjera fantomske trudnoće.
Žena koja pati od fantomske trudnoće osjetiće sve simptome uključujući mučninu i dobijanje na težini.
Prvo što će žena uraditi jeste odlazak ginekologu gdje će se požaliti na kašnjenje menstruacije, uvećane grudi, povraćanje i širenje stomaka. Ako test iz urina potvrdi postojanje trudnoće, ona će ostati pri ideji da je trudna ma šta njen ginekolog mislio.
Iako su fantomske trudnoće rijetke, najčešće se dešavaju ženama u kasnim tridesetim ili ranim četrdesetim godinama kada žele dijete i pokušavaju da zatrudne već dosta godina.
Fantomska trudnoća može se pojaviti i kod žena koje su nedavno pobacile kao reakcija na traumu ali može biti i dokaz hormonalnog poremećaja.
Liječenje žena koje pate od fantomskih trudnoća mora biti veoma promišljeno i empatično uz jaku podršku partnera i porodice.
Iako postoje jasni dokazi da nije u pitanju trudnoća, žena može ostati ubijeđena pa je viđanje sa psihijatrom neophodno.
Niko još nije otkrio zašto fantomsku trudnoću prate simptomi prave trudnoće ali činjenica da žena izgleda trudno otežava objašnjenje o nepostojanju trudnoće.