U video prilogu ‘Šta dužine suknje govori o ekonomiji’, BBC News objašnjava da li su, i ako jesu, kako povezani dužina ženske suknje i ekonomije – šta govore jedno o drugom.
Od 1920-ih, ekonomisti su upotrebljavali svašta -od ‘Big Macova do karmina kao pokazatelj koliko se ekonomija kao takva mijenja, prenosi BBC News.
Ideja da prodaja različitih proizvoda može biti iskorištena za prognoziranje rasta i pada dionica se dovodi u vezu sa ekonomistom Georgom Taylorom.
Taylor je 1926. godine osmislio Hemline indeks koji podrazumijeva da je moguće procijeniti jačinu ekonomije na osnovu dužine suknje – što je suknja kraća, jača je ekonomija.
Rođen u porodici koja se bavila tekstilnom proizvodnjom u Pensilvaniji, Taylor je postao stručnjak za industrijske odnose. Razvio je Hemline indeks kao način kako industriju učiniti efikasnijom.
Uočio je da tokom vrtoglavog ekonomskog razvoja “obične” žene sebi mogu priuštiti svilene čarape noseći kraće suknje. Shodno tome, došao je do zaključka da žene nemaju nelagodu pokazivati svoje noge i da imaju povjerenje u mogućnost da sebi priušte luksuzne proizvode.
Taylor je konstatirao da kada žene imaju manje novca za potrošiti, onda nose duže suknje.
Nakon što su krahom berze 1929. godine Sjedinjene Američke države ušle u recesiju poznatu pod nazivom ‘Velika depresija’, milioni ljudi su ostali bez posla u ovoj i evropskim državama. Za posljedicu je to imalo pojavu trenda nošenja dužih suknji odnosno podstaklo je konzervativnije odjevanje ljudi, što je upravo Taylor predvidio.
Josie Misick sa Univerziteta Wesminister je istakla sljedeće:
“Postoje ključni periodi ili dekade za Hemline indeks. 1920-ih je dužina suknje bila značajno kraća. Bila je iznad koljena, što je tada bilo poprilično šokantno – da žena pokazuje svoja koljena. Potom, 60-ih godina prošlog vijeka se pnovo pojavljuju mini suknje kada se postratna ekonomija snažnije razvija. Dvije decenije poslije, u vrijeme Ronalda Reagana (nekadašnjeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država), ova odjeća postaje ponovo popularnom. Tada su se nosile zabavne, praktične i šarene suknje”.
Ali, koliko je Hemline indeks relevantan danas?
Mnogi ekonomisti u 20. vijeku bili su pesimistični kada je u pitanju ovaj indeks. Prije devet godina, dva profesora sa Erasmus School of Economics – Marjolein van Baardwijk i Philip Hans Franses su prikupili podatke iz modnih magazina i poredili ih sa mjerenjima bruto društvenog proizvoda od 1921. do 2009. godine. U svojoj studiji su došli do zaključka da dužina suknje jeste odraz ekonomskih promjena. Međutim, uočili su da do promjena u dužini suknje dolazi tek tri godine poslije promjena u tržišnim kretanjima.
Tako da odluke o investicijama ne bi trebali donositi onda kada vidite da su mini suknje popularne, prijedlog je BBC News-a. Zapravo, Hemline indeks je pokazatelj neraskidive povezanosti između svijeta mode i ekonomije.