Zanimljivo je šta bi nam sve doktori otvoreno rekli da ih ne brinu moguće tužbe i naši osjećaji.
“Mrzim kada pacijenti šalju poruke dok su u ordinaciji. To mi govori da ne cijene moje vrijeme. Znao sam ostaviti pacijenta koji šalje SMS-ove i posvetiti se drugom pacijentu”, rekao je David Broyles, doktor opšte medicine iz predgrađa Philadelphije.
Onkolozi mrze rozu boju
Slažu se da je prikupljanje novca sjajno ali kažu da tokom oktobra, mjeseca borbe protiv raka dojke gotovo svaka pacijentica dolazi s idejom da ima uznapredovali rak.
“Pacijenti tokom ovog mjeseca ne mogu otići nikud bez da vide ružičaste mašnice koje ih podsjećaju na rak”, kaže onkolog James C. Salwitz iz New Jerseya, piše “Reader’s Digest”.
Nemojte ih tražiti da lažu
“Ponekad nazovu članovi porodice i kažu doktoru da njihovi bližnji imaju nekakve bolove i tegobe ali da im ne smije reći da zna za njih kada oni napokon stignu na pregled”, kaže kardiolog Vincent Bufalino.
Ne boje se vaše dijagnoze s Googlea
“Kada se pacijenti na pregledu pojave s nekoliko listova papira koje su isprintali s ‘Interneta doktori’ znaju da će biti zanimljivo. Pacijenti se najčešće zabrinu bez razloga i bilo bi im pametnije da me kontaktiraju pa da razjasnimo neke stvari oko simptoma”, otkriva doktor James C. Salwitz.
Voljeli bi da im pacijenti pričaju o svom životu, a ne samo o simptomima
“Sviđa mi se kada pacijent ispriča što je radio kada je osjetio, naprimjer bolove u prsima, a ne da mi samo kaže ‘osjećam bol u prsima’”, rekla je Leana S. Wen sa Univerziteta George Washington.
Vjeruju roditeljskom osjećaju
“Roditelji su pametni i intuitivni kada su u pitanju njihova djeca i znaju što je normalno, a šta nije i uvijek ću ih saslušati i shvatiti ozbiljno”, rekla je Wendy Sue Swanson, pedijatrica iz Washingtona.
Ponekad ne znaju šta nam je
“Od doktora se očekuje da znaju sve, ali ne znamo sve. Kada se brinem da li će neki tretman uspjeti uvijek se brinem i zbog moguće tužbe, to je zastrašujuće”, otkrila je Lisa Smier.