Srpsko-albanski brakovi na Kosovu (FOTO)

Nekolicina starijih momaka sa centralnog Kosova, nakon bezuspješnih pokušaja da se ožene u svojim sredinama, pronašli su ljubav svog života u susjednoj Albaniji.

Takav je slučaj i Gradimira Sekulića iz Livađa nadomak Prištine, koji je s namjerom da se oženi, preko provodadžije došao do Miljate Brese iz Kuksa. Nakon nepune tri godine zajedničkog života imaju sina, a sada očekuju i drugo djete.

“Ja sam rješio i otišao u Tiranu i uzeo sam je. Ona je super žena, domaćica i stvarno nemam šta loše da kažem za nju. Bog mi je dao sina, čekamo još jednu prinovu. Okolina me ne interesuje, ja živim svoj život”, objašnjava Gradimir Sekulić.

Dragoljubu Krstiću iz susjedne Donje Gušterice se sasvim slučajno posrećilo na ljetovanju u Albaniji.

“Ona je nakon nekoliko susreta na moru pristala da se uda za mene. Dogovor je, kako kažu, pao. Rekla mi je, dođite tamo u Albaniju po mene kući i tako je to bilo”, ispričao je Krstić.

Dragoljub Krstić, koji je godinu i po u braku, preporučuje mladima da, prilikom odabira svojih supružnika, ne stavljaju u prvi plan njihovu vjeroispovest i nacionalnu pripadnost.

“Kakve veze ima, ko si i šta si, da li si musliman, Albanac, Romkinja ili Srpkinja. Bitno je biti čovjek i da se nađe zajednički jezik”, smatra Krstić.

Srpske snajke su se odlično prilagodile novoj sredini i običajima, a uspješno uče i srpski jezik.

“Sviđa mi se život ovdje i to kako se slažemo. Ne radimo ni ja ni suprug, ali radimo u bašti, u njivi”, kaže Mira Brunda.

“Ja čisti, spremi dete i tako”, kaže na priučenom srpskom Miljata Bresa.

Sklapanje braka u oba slučaja je obavljeno u opštini, a kako kažu mladenci, u planu su i crkvena vjenčanja. Mira je katoličke vjeroispovesti, pa za praznike, osim u katoličku, sa mužem ide i u pravoslavnu crkvu.

“Evo sada kada je bio Uskrs, prvo smo bili ovde u našoj crkvi u Gušterici. Onda sam htio ženu da ispoštujem i odveo sam je u Janjevo u katoličku crkvu”, kaže Dragoljub Krstić iz Gušterice.

Mira je sa sobom na Kosovo dovela i sina Marselina iz prvog braka, koji pohađa nastavu na albanskom jeziku u obližnjem Janjevu. Prema Mirinim riječima, sa očuhom se lijepo slaže.
 
“On više voli njega, nego mene”, kaže Mira.

“I stvarno više voli mene, nego svoju mamu. To je zato što mu ja pravim volju i merak”, kaže Dragoljub kroz smjeh.

Zbog komplikovane administrativne procedure, mlade još uvijek čekaju na lična dokumenta, a trenutno nemaju ni srpsko ni kosovsko državljanstvo.

Da bi ga stekle potrebno je da žive na Kosovu makar tri godine, što im neće pasti teško jer su se zavetovale da sa svojim izabranicima ostanu zajedno do kraja života.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.