Srpski analitičar Dušan Janjić, koji živi u Beogradu, prati razvoj događaja oko Asocijacije opština sa srpskom većinom otkako je započela inicijalnim sporazumom u Briselu, što je kulminiralo sporazumom od sedam tačaka 2015. godine.
Janjić je više od dogovora rekao da danas u dijalogu vidi neslaganje obje strane.
“Tada je Srbija insistirala da ima samo izvršna ovlašćenja, nije zaista insistirala, već je protumačila tekst da će AKS imati izvršna ovlašćenja. Prema sporazumu potpisanom 2015. godine, ne dolazi u obzir kada se kaže da ne postoji izvršna nadležnost. “To ima veze sa, rekao bih, sporom”, rekao je.
Janjić kaže da kosovska i srpska strana imaju nesuglasice oko statusa Asocijacije opština sa srpskom većinom.
Prema njegovim rečima, obe države Kosovo i Srbija trebale bi da promene Ustav.
“U osnovi, oni imaju spor oko statusa Asocijacije opština sa srpskom većinom, da li će ona biti pod ustavnim sistemom Kosova ili ne. Šta znači trenutni ili novi ustavni sistem, sad je to pitanje. I mislim da je ovo glavni problem koji su oštetili Ustavni sud i kosovski političari.
U osnovi, ako razumijete logični proces denormalizacije i dijaloga, nije isključena mogućnost da na kraju postupka promijenite svoj Ustav. To se odnosi i na Srbiju. “Srbija to sigurno mora da promeni”, rekao je srpski analitičar.
Izjavio je da je Kosovo nezavisna država od Srbije, a kako bi sproveo sporazum potpisan u Briselu, Janjić naglašava da Srbija mora da promeni Ustav.
Ako ozbiljno govorite (u dijalogu), bilo koji potez Srbije u briselskom dijalogu nije u skladu sa postojećim Ustavom Srbije. Kosovo je autonomni dio, dio je Srbije – ali da zaista nije. “Realnost koju znamo je da je Kosovo neovisno od Srbije,” rekao je.