U Prištini bi danas pred predsjednikom Kosova Hashimom Thaçijem zakletvu trebalo da položi 42 sudija i 14 tužilaca iz manjinskih zajednica koji će raditi u sudovima na sjeveru Kosova, čime bi sporazum o pravosuđu postignut u Briselu 2015. godine konačno bio implementiran.
Ta grupa sudija i tužilaca u utorak 17. oktobra nije došla na polaganje zakletve, što je trebalo da označi početak primjene sporazuma koji podrazumeva integraciju srpskih sudija u kosovski pravosudni sistem.
Kancelarija visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federike Mogerini saopštila je tada da su vlasti u Srbiji zatražile odlaganje primjene sporazuma.
Thaçi je ocjenio da je Srbija omela sudije da polože zakletvu kako ne bi dozvolila njihovu integraciju u pravosudni sistem Kosova.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić negirao je Thaçijeve tvrdnje, rekavši da je dao odobrenje za polaganje zakletve srpskih sudija i tužilaca za stupanje na dužnost i uključivanje u pravosudni sistem Kosova.
Sporazumu iz februara 2015. predviđa jedinstveni pravosudni sistem na Kosovu, odnosno jedan osnovni sud i jedno osnovno tužilaštvo za cio region Mitrovice.
Kako su tada kosovski zvaničnici izjavili, sudije i tužioci će raditi zajedno i neće biti podjeljeni po etničkoj osnovi.
Sporazum predviđa da će krivični predmeti biti procesuirani u sudovima na sjeveru, dok će se građanske parnice voditi u sudovima na jugu.
Glavni tužilac će biti Albanac, a predsjednik Suda Srbin. Broj sudija i administrativnog osoblja biće srazmjeran broju i strukturi stanovništva u tom djelu Kosova.