Povod za nove izbore u Srbiji može da bude nekakva kriza, a uzrok može da bude u tome što naprednjacima raste rejting i što u slučaju nekih novih izbora mogu u nekoj novoj podjeli karata da prođu bolje nego što su prošli na majskim izborima, ocijenio je politički analitičar i programski koordinator Centra za slobodne izbore i demokratiju u Srbiji (CESiD) Marko Blagojević.
On je povodom najava u srbijanskim medijima da se Srpska napredna stranka (SNS) odlučila na vanredne izbore ove godine, objasnio da s obzirom da vladu Srbije čini veliki broj stranaka, ta mogućnost nikada nije isključena.
Na konstataciju da bi venredni uzbori izbori u Srbiji zavisili od zahtjeva za pozicioniranje SNS-a, istakavši da to pitanje posmatra iz perspektive povoda i uzroka, dugogodišnji posmatrač poltičkih prilika u Srbiji je kazao da kriza može biti i generisana.
“U narednom sazivu parlamenta, oni (SNS) bi verovatno imali veći broj poslanika nego što je to slučaj danas, naravno da se izbori održe u neko skorije vreme. To možemo da svrstamo u uzroke, međutim povod mora da bude nekakva kriza”, rekao je Blagojević i objasnio da bolji prolazak jedne partije na izborima nije dovoljan razlog da bi skupština bila raspuštena i da bi bili raspisani vanredni parlamentarni izbori, već da tome mora da prethodi nekakva kriza.
Na pitanje da li bi moguće aspiracije aktuelnog vicepremijera Aleksandra Vučića da postane predsjednik vlade mogle biti razlog za raspisivanje izbora, Blagojević odgovora da je njegova pozicija loša u ovoj vladi, ali da postoji razlika između njegove formalne i de facto pozicije.
“Mislim da je daleko moćniji od funkcije na kojoj se nalazi. Ima ličnu moć koja proističe iz njegovog ličnog i rejtinga njegove partije, i ta njegova lična moć prevazilazi moć funkcija na kojima se nalazi. Ako on želi da dovede u sklad formalnu i ličnu moć, mogli bismo da govorimo o povodu za izbore, ali mislim da to samo po sebi nije razlog čak ni za njega i naprednjake da krenu u izbore”, podvukao je Blagojević.
Prema njegovim riječima, eventualno dobijanje datuma za otpočinajnja pregovora za ulazak Srbije u Evropsku uniju u aprilu ove godine i nastavak dijaloga sa Prištinom mogu donekle utjecati na raspisivanje izbora, ali ključni razlozi su uspjesi i neuspjesi u borbi protiv korupcije i unapređenja životnog standarda.
“Borba protiv korupcije i bolji živorni standard u Srbiji su teme koje su daleko bitnije i od Evrope i od Kosova”, naglasio je Blagojević.
On je rekao da i najmanja kriza u vladi može da eskalira, da može dovesti do paralize vlasti, ali da se u slučaju hapšenja Miškovića to nije pokazalo.
“Suprostavljanje hapšenju Miškovića bilo bi prilično nepopularno, ali bi i minoran problem mogao da stvori krizu”, rekao je on i dodao da bi formiranje vlasti na lokalnom nivou mogao da bude uvod u krizu ali “vidimo da se i to prevazilazi”.
“Manjim koalicionim partnerima u vlasti izbori u ovom trenutku ne bi išli u prilog, to se vidi iz njihovih izjava i oni će u znatnoj meri biti spremniji na kompromise nego što je to slučaj sa naprednjacima i utoliko će moć SNS-a da `isteruju svoje` biti izraženija”, kazao je Blagojević.
Po njegovom mišljenju, fizički i matematičkije moguća i prekombinacija vlasti i izlazak Ujedinjenih regiona Srbije i ulazak Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislava Koštunice. No, istakao je da nije siguran da politički uslovi pružaju tu mogućnost.
“Politika DSS-a je bitno drugačija od politike ove vlade i u tom slučaju SNS bi bila primorana na ustupke, jer vrlo je jasno da Koštinica i njegova partija nisu nimalo popustljivi kada se radi o nekim temama kao što su Kosovo i EU. Vrlo su rigidni, manje fleksibilni od socijalista i Ujedinjenih regiona Srbije”, naveo je Blagojević.
Lider SNS-a i aktuelni potpredsjenik vlade i ministar odbrane Aleksandar Vučić izjavio je prije dva dana da nemaju želju za varenim izborima, ali nije isključio tu mogućnost.
“Ova Vlada traje, ali niko ne može da se zakune da li će to biti realno i moguće, život uvek donosi različite stvari. Ne zavisi samo od nas. Videćemo tek kakvih će problema sve biti, da li ćemo biti zadovoljni ‘prolaznim vremenima’ tokom 2013, da li će neko sprečavati rat protiv korupcije. A, moguće je da i mi zasmetamo našim koalicionim partnerima”, rekao je tada Vučić.