Referendum bi bio neizbežan, kaže ministar trgovine Srbije Rasim Ljajić.
Ljajić je indirektno priznao da rješenje za Kosovo može promjeniti preambulu Ustava Srbije.
“Ako se promjena ustavne preambule koja se odnosi na Kosovo mijenja, referendum bi bio obavezan”, kaže Ljajić, prenosi lajmi.net.
Referendum na kojem bi se građani izjasnili o pitanju Kosova nije opcija za njegovo rješenje, već način da se građani slobodno i demokratski izjasne o rješenju koje će predložiti političari, izjavio je potpredsjednik Vlade Srbije Rasim Ljajić.
“To nije bežanje od odgovornosti”, rekao je on za Radio-televiziju Srbije, prenosi agencija Tanjug.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, po povratku sa Kosova, najavio je mogućnost referenduma na kojem bi se građani izjasnili o kosovskom pitanju.
Kako navodi RTS, ako bi se mijenjala ustavna preambula u kojoj se spominje Kosovo, riječ bi bila o ustavnom referendumu, a koji bi bio obavezujući.
‘Teledirigirani referendumi’ iz prošlosti
U Srbiji je građane na referendumu 1992. godine vlast pitala o amandmanima na Ustav, šest godina kasnije da li su za učešće stranih predstavnika u rješavanju problema na Kosovu, a 2006. godine izjašnjavali su se o novom Ustavu.
Prema Ljajićevim riječima, to su “teledirigovani referendumi, koje smo imali u prošlosti, gde se očekuje odgovor kakav vlast i predstavlja građanima kroz svoju kampanju”.
“Ovde i da hoćete da fingirate, to je jako teško, imajući u vidu visok stepen polarizacije koju kosovsko pitanje povlači sa sobom”, kazao je potpredsjednik Vlade.
Da li će referenduma biti i s kojim pitanjem bit će jasnije poslije proljeća, do kada bi trebao trajati unutrašnji dijalog, dodaje RTS.