Oko 100.000 udžbenika za osnovnu školu namjenjenih albanskoj djeci iz južne Srbije vraćeno je u utorak na Kosovo nakon što su više od šest mjeseci držani na carinskom terminalu u Preševu.
Srpske vlasti su odbile da se udžbenici distribuiraju po školama u Preševskoj dolini, tvrdeći da je njihov sadržaj politički pristrasan.
Azem Guri, politički savjetnik ministra obrazovanja Kosova, rekao je da su kamioni na kosovskoj strani granice i da ć́e Priština i dalje zahtjevati od Beograda da se omoguć́i njihova distribucija po školama.
Guri je dodao da ć́e ministar obrazovanja Arsim Bajrami zatražiti od Vlade Srbije da poštuje sporazum koji je postignut u septembru prošle godine, kada su se Kosovo i Srbija dogovorili o razmjeni udžbenika za manjine koje će koristiti u svojim zemljama.
“Ministar Bajrami ć́e i dalje tražiti od Beograda da poštuje sporazum. Oni su preuzeli obavezu i moraju da je ispune”, rekao je Guri za BIRN.
Prema sporazumu postignutom u septembru prošle godine, Priština je trebalo da obezbjedi školske udžbenike za albansku zajednicu u Srbiji, a Beograd je trebalo da uradi isto za Srbe na Kosovu. To je prvi put da su ove dvije strane došle do takvog sporazuma nakon završetka rata 1999. godine.
Međutim, vlada u Beogradu je saopštila da sadržaj knjiga nije prihvatljiv za Srbiju.
“Hoćete da se udžbenici sa Kosova ili Albanije primjenjuju u Srbiji, da se u Srbiji uči da je Kosovo nezavisno… To neće moći”, rekao je u decembru ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić u parlamentu u decembru.
Srpski premijer Aleksandar Vučić izjavio je da udžbenici opisuju pokojnog komandanta Oslobodilačke vojske Kosova Adema Jašarija kao nacionalnog heroja, što ne može da se izučava u srpskim školama.
Albanci u Preševu su prošlog mjeseca organizovali protest tražeći da udžbenici budu pušteni sa carinskog terminala.
Od početka školske godine albanski učenici u Preševskoj dolini su bez udžbenika, što negativno utiče na njihovo obrazovanje, tvrdi Nacionalni savijet Albanaca.
Prema popisu stanovništva iz 2002, u Srbiji živi 61.467 Albanaca. Većina njih je bojkotovala popis 2011. godine, zbog čega je njihov trenutni broj nepoznat.
Smatra se da je u posljednjih nekoliko godina značajan broj Albanaca iz Srbije emigrirao na Kosovo ili u zapadnu Evropu, ali oni i dalje čine veliku većinu stanovništva Preševa.