Platforma državnog vrha Srbije za Kosovo pretrpjela je izmjene manje od nedjelju dana nakon što je predstavljena javnosti, a preformulirana je tako da ne ugrožava nastavak tehničkog dijaloga s Prištinom, izjavio je beogradskim medijima savjetnik predsjednika Srbije i jedan od autora tog dokumenta Marko Đurić.
Izmjenom platforme je, kako su izvjestili TV B92 i Radio televizija Srbije (RTS), omogućeno da ovaj dokument ne dovodi u pitanje nastavak tehničkog dijaloga Beograda i Prištine, a izmijenjena je i rečenica kojom su pregovori ograničavani načelom da “ništa nije dogovoreno dok sve ne bude dogovoreno”.
Izmjene su uslijedile nepunu nedjelju dana nakon što je predsjednik Srbije Tomislav Nikolić predstavio platformu diplomatima u Beogradu, ali je Nikolićev savjetnik opovrgnuo spekulacije da je dokument promijenjen pod pritiscima iz Bruxellesa i Washingtona ustvrdivši da se “nije radilo ni po čijim nalozima” jer o Kosovu “mjesecima traju neprekidne konsultacije”.
Savjetnik Tomislava Nikolića istodobno je odbacio i nagađanja da postoji sukob predsjednika i premijera Srbije Ivice Dačića u svezi platforme za Kosovo.
Platformom, koju je početkom prošle sedmice diplomatima EU, Kine i Rusije u Beogradu predstavio srbijanski predsjednik, izražava se spremnost za razgovore sa Prištinom, zahtjeva visok stepen teritorijalne i političke autonomije za srpske opštine na Kosovu, kao i garancije autonomije najvišim zakonskim aktima pokrajine te jamstva dužnosnika međunarodne zajednice koji suđeluju u pregovorima.
Jedna od formulacija koje je bila neprihvatljiva za EU i SAD je da se, “u cilju zaštite svojih državnih interesa, Vlada Republike Srbije suzdržava od postizanja daljih parcijalnih sporazuma sa Privremenim institucijama samouprave u Prištini (PIS) u okviru takozvanog ‘tehničkog dijaloga’ zbog toga što oni vode promjeni stanja na terenu u korist PIS, kao i slabljenju pregovaračke pozicije Srbije u političkom dijalogu na visokoj razini te da mogu dovesti do destabiliziranja sigurnosnih okolnosti”.
Kao temeljna točka platforme “za razgovore sa PIS na visokoj političkoj razini je da Republika Srbija, u skladu sa međunarodnim pravom, kao i sa svojim Ustavom i voljom naroda, ne priznaje i nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova”.
Ranije je bilo predviđeno da o platformi raspravljaju i zastupnici u Skupštini Srbije, ali je u međuvremenu usuglašeno da parlament razmotri samo temeljna načela navedena u platformi, dok će za pregovore s Prištinom biti uzeti u obzir prijedlozi i sugestije vođa parlamentarne oporbe, predstavnika Srba sa Kosova i stranaka vladajuće koalicije.