Političari na Kosovu smatraju da je potjernica Srbije za Haradinajem nelegalna i da provocira napetost i konflikt.
Ministarstvo pravde Srbije poslalo je Francuskoj zahtjev za izručenje bivšeg kosovskog premijera i zapovjednika Oslobodilačke vojske Kosova Ramusha Haradinaja.
Uz zahtjev za izručenje, poslana je i prateća dokumentacija na osnovu koje će francusko pravosuđe odlučivati o ispunjenosti uvjeta za izručenje.
Srbija ga traži zbog sumnje da je počinio zločine na Kosovu 1998. i 1999. godine koji nisu bili obuhvaćeni optužnicom Haškog suda po kojoj je pravosnažno oslobođen.
Istovremeno, i Skupština Kosova raspravlja o uhićenju Haradinaja.
Francuska policija uhitila ga je prije šest dana po nalogu Srbije, zbog sumnji da je tijekom sukoba na Kosovu počinio ratne zločine.
Dužnosnici Kosova izjavili su da je tjeralica Srbije nezakonita i s jasnom tendencijom da se isprovocira napetost i konflikt.
Očekuje se da Skupština Kosova usvoji rezoluciju kojom se traži da se Haradinaj što prije oslobodi.
“Kosovske opozicione stranke zahtevaju od vlade da odmah prekine dijalog sa Srbijom dok je premijer Kosova Isa Mustfa ocenio poternice Srbije kao pokušaj destabilizacije stanja na Kosovu i u regiji. Haradinaj je i sredinom 2015. godine bio uhapšen u Sloveniji, takođe na temelju poternice iz Srbije, i nakon saslušanja pušten je na slobodu. Pre toga, 2008. i 2012. godine, dva puta mu je suđeno pred Tribunalom u Hagu i oba puta je proglašen nevinim”, javlja Al Jazeerin reporter Avni Ahmetaj.
Ostaje u pritvoru
Prošlog tjedna nadležni sud u Francuskoj odlučio je Haradinaja zadržati u pritvoru dok Srbija ne dostavi zahtjev za izručenje.
Na osnovu dokumenata koje će dostaviti Srbija sud će utvrditi može li Haradinaj biti izručen Srbiji ili ne.
“Za četvrtak je zakazano ročište pred francuskim sudom koji će odlučiti da li da Haradinaj bude pušten iz pritvora, ali bez prava da napusti Francusku sve do konačne sudske odluke. Protekle sedmice u Prištini je zbog hapšenja Haradinaja protestovalo nekoliko hiljada ljudi. Tokom vikenda održani su protesti u Francuskoj i u Sjedinjenim Američkim Državama. Za sutra su najavljene demonstracije u svim većim mestima na Kosovu”, javlja Ahmetaj.
Nije prvi slučaj hapšenja
Slučaj “Haradinaj” nije prvi u kojem su državljani regije uhićeni u trećim zemljama po nalozima regionalnih tužiteljstava zbog navodnih ratnih zločina.
Prije sedam godina u Londonu je uhićen bivši član Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Ejup Ganić na temelju tjeralice iz Srbije. No, odlukom britanskog suda, Ganić nije bio izručen.
Iste godine, u Australiji je na temelju hrvatske tjeralice uhićen Dragan Vasiljković, poznatiji kao Kapetan Dragan. Pet godina kasnije, izručen je Hrvatskoj.
Bivši general Armije Republike Bosne i Hercegovine Jovan Divjak uhićen je 2011. godine u Beču, također po tjeralici iz Srbije. Austrijski sud odlučio je da ga neće izručiti.
Pretprošle godine u Švicarskoj je uhićen Naser Orić, također na temelju tjeralice iz Srbije. Kao što su to prethodno učinili britansko i austrijsko pravosuđe, i švicarsko je odlučilo ne odobriti zahtjev za izručenje Srbiji.