“Srbija ne odustaje od zahtjeva za izručenje Ramusha Haradinaja, a ukoliko Francuska donese drugačiju odluku, primjeniće se reciprocitet” – zaključci su Vlade Srbije sa hitne sednice, sazvane zbog slučaja Ramush Haradinaj, a nakon što je sud u Colmaru, u Francuskoj, odlučio da ga uslovno oslobodi do odluke o izručenju.
To je saopštila ministarka pravde Srbije Nela Kuburović koja je rekla da je, u skladu sa zahtjevom francuskih organa, dostavljena sva neophodna dokumentacija, kao i dopuna molbe za izručenje.
“Čak i bez Interopolove potjernice, Francuska je bila dužna da postupi po našem zahtjevu i molbi za izručenje. Tako da Srbija svakako ne odustaje od molbe za izručenje i zahtjeva da francuski organi u što kraćem roku odluče i isporuče Ramusha Haradinaja, s obzirom i da je u međuvremenu stigla naredba o proširenju istrage. Sada je na raspolaganju mnogo veći broj dokaza i, prije svega, veliki broj svjedoka koji su dali pismenu izjavu”, navodi ministarka Kuburović.
Direktor Kanacelarije vlade Srbije za Kosovo Marko Đurić prenio je da je jedan od zaključaka Vlade i da će, ukoliko Francuska ne izruči Haradinaja, Srbija primjeniti recipročne mjere.
“Francusku obaveštavamo da, u skladu sa onim kako se ona bude ophodila prema našim Interpolovim potjernicama, ćemo se i mi, prema onim licima koje progoni Francuska a za koje dobijemo potjernice Interpola, ophoditi na isti način. I to se ne odnosi samo na Francusku, nego i na Sloveniju, Švicarsku i neke druge zemlje koje su već puštale ove i slične zločince iz, duboko sam uvjeren, političkih razloga”, ukazuje Đurić.
Upitana – šta će biti sa recipročnim mjerama ako Francuska, na primjer, bude potraživala nekoga ko je osumnjičen za terorizam – ministarka pravde odgovara: “Ukoliko ne bude izručen Republici Srbiji istom mjerom ćemo uzvratiti na zahtjeve koje Republika Francuska bude uputila prema nama.”
“Da li će neko biti pritvoren ili ne, to je jedna etapa u postupku, a druga etapa je da li će neko biti izručen zemlji molilji”, ističe ministarka Kuburović, koja istovremeno izražava nadu da će francuski organi “postupiti profesionalno”
Ministarka Kuburović je rekla i da su spremni da Haradinaju, ukoliko do toga dođe, obezbjede fer suđenje.
Marko Đurić je na press-konferenciji pročitao i izvode iz optužnice Srbije protiv Haradinaja.
“Amnestirati ovakve zločine, a pričati o tome ko je porušio nekakve barake, mislim da svako ko ima moralni kompas smatra da je to sramota”, reči su Đurića, koji aludira na kritike koje Srbija dobija zbog nerešavanja slučaja rušenja u beogradskoj četvrti Savamala, gdje su osobe maskirane fantomkama, uz pomoć bagera, porušile objekte koji su se nalazili na prostoru predviđenom za izgradnju državnog projekta “Beograd na vodi”, te tom prilikom lišavale slobode ljude koji su se tamo zatekli.
O slučaju Haradinaj, oglasio se i predsjednik Srbije Tomislav Nikolić koji je rekao je da je odluka francuskog suda da Ramusha Haradinaja uslovno pusti na slobodu “nagovheštaj odbacivanja optužnice Srbije”.
“Smatram da je Evropska unija takvu direktivu dala svim državama članicama”, rekao je Nikolić za “Večernje novosti”.
“Jasne tendencije pothernica Srbije”
U Prištini je u petak zashedala Vlada Kosova ali nije bilo riječi o slučaju Haradinaj.
U četvrtak je kosovska Vlada “pozdravila odluku francuskih vlasti”, te navela da je “smatraju prvim korakom” i da očekuju da bivši premijer Kosova i predsjednik Alijanse za budućnost Kosova “bude veoma brzo potpuno oslobođen i da se vrati na Kosovo”.
Takođe, Vlada Kosova ponovila stav da su potjernice Srbije nezakonite, nepravedne s jasnim tendencijama da se stvore napeta situacija i konflikt.
Kosovski predsjednik Hashim Thaçi ovim povodom je rekao da je “uvjeren da Ramush Haradinaj neće biti izručen Srbiji”.
Sam Haradinaj oglasio se na Facebooku, gdje je napisao: “Dragi građani, tokom svih ovih dana i sa svih strana globusa, s vašim glasom i dostojanstvom ste me učinili da se osjećam ponosnim. Ubjedili ste me da nikada nije dovoljno raditi za svoju zemlju. Vaš Ramush Haradinaj”.
Sud u Colmaru odlučio je da uslovno oslobodi Ramusha Haradinaja kojeg su francuske vlasti pritvorile 4. januara na aerodromu u Bazelu po potjernici Srbije za ratne zločine tokom 1998. i 1999. godne.
Prethodno je Haradinaj po istoj potjernici 2015. godine bio uhapšen i u Sloveniji. Tada je bio zadržan na ljubljanskom aerodromu. Sud u Kranju je 19. juna te godine donio odluku da se Haradinaju vrati pasoš, čime je omogućen njegov povratak na Kosovo.
Haradinaj je inače 2012. u Hagu oslobođen svih optužbi za ratne zločine od strane Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Ponovno suđenje 2012. desilo se četiri godine nakon što je Sud 2008. donio oslobađajuću presudu od svih optužbi u vezi kršenja ratnih zakona.