Najava da bi Srbija i Crna Gora mogle da pristupe Evropkoj uniji 2025. godine na Kosovu se percipira kao “tužna i dobra” vijest. Ima i onih koji misle da će i za Srbiju i Kosovo ulazak doći kasno.
Predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker je kako navodi portal “Juropijen vestern Balkans” u Pismu o namjerama predsjedniku Evropskog parlamenta i predsjedavajućem Saveta EU o strategiji širenja EU najavio da Komisija planira da do kraja naredne godine izradi Strategiju za uspješno pristupanje Srbije i Crne Gore EU sa perspektivom pristupanja 2025. godine.
Analitičar Nexhmedin Spahiu smatra da iako 2025. godina iz sadašnje perspektive izgleda daleko, jer se ne može zamisliti kada će Kosovo da bude dio evropske zajednice, je to ipak dobra vijest za preostale zemlje koje teže članstvu u EU.
„Iz sadašnje perspektive 2025. godina izgleda daleko. Samim tim, to je tužna vijest i za Kosovo, jer ono zaostaje u odnosu na Srbiju i Crnu Goru i možemo samo da zamislimo kada će Kosovo da bude dio evropske zajednice“, rekao je Spahiu.
On dodaje da je svako novo učlanjenje preostalih zemalja na Balkanu korak napred i za sve ostale.
Slično misli i savetnik predsjednika Kosova Ardijan Arifaj. On smatra da će do 2025. godine sve zemlje zapadnog Balkana biti spremne za ulazak u EU.
„Svaki korak ka Evropskoj uniji je dobrodošao za ceo region i naravno da je dobra vijest da bilo koja zemlja ide što pre prema Evropskoj uniji. To je dobra vijest za Kosovo. Mi kao region možemo da pomognemo jedni drugima, da što prije svi postanemo članice Evropske unije. Istorijski gledano, 2025. godina nije toliko daleko. Možda jeste za našu generaciju, ali istorijski nije. Najbolje bi bilo da cio region zapadnog Balkana postane dio Evropske unije u paketu“, kaže Arifaj.
Predsjednica Evropskog pokreta Srba Rada Trajković navodi da učlanjenje 2025. godine može da bude kasno za Srbiju ali i za Kosovo.
„Ne znam da li će Kosovo uopšte da ispuni standarde i šta će se dešavati, ali to je kasno i za Srbiju, koja unapred treba da se odrekne Kosova. Za to vrijeme, razni procesi će se dešavati, stanovništvo mjenja svoju strukturu, sve će to mnogo da oblikuje neku buduću Evropu. Samim tim, za Kosovo neće imati vremena, a bojim se i za nas vrlo malo“, kazala je Trajkovićeva.
Rada Trajković takođe smatra da je Srbija jasno dobila poruke od Johanesa Hana, Evropske unije i Evropske komisije da mora da prizna nezavisnost Kosova kroz potpisivanje sporazuma o normalizaciji odnosa“.