Srbija još nije došla do tog nivoa da prizna da je bila odgovorna, a kamoli da napravi nekakvu kompenzaciju. To ostaje na budućim generacijama, rekla je Biserko.
Predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko podržala je stav uglednog američkog novinara i publiciste, dobitnika Pulitzerove nagrade za izvještavanje tokom rata u Bosni Hercegovini, Roya Gutmana, da Srbija mora platiti kompenzaciju BiH, odnosno svim žrtvama zločina u ovoj zemlji koje su počinile vojne i paravojne formacije iz Srbije.
‘No, to se može očekivati tek narednih godina. U ovom momentu teško je očekivati da Srbija može da podmiri tu vrstu moralnih obaveza prema BiH. Jer, Srbija još nije došla do tog nivoa da prizna da je bila odgovorna, a kamoli da napravi nekakvu kompenzaciju. To ostaje na budućim generacijama. Kao što znamo, to traje nekoliko desetina godina u slučaju Nemačke i nekih drugih zemalja koje su bile obvezene da plaćaju odštetu i nakon decenija koje su prošle’, rekla je Biserko.
Ona dalje upozorava kako se i u procesima pred Haškim tribunalom cijela stvar svela na Republiku Srpsku (RS) i njenu vojsku, te da u cijeloj priči praktično nedostaju Beograd i Srbija, koji su imali značajnu ulogu u užasu koji se 90-tih dešavao na zapadnom Balkanu.
Do sada je, kako kaže, međunarodna zajednica uglavnom pokrila sve što se ticalo izbjeglica koje su isto tako žrtve rata.
‘Ali, izbeglice su uglavnom bile snadbevene nekim sredstvima za preživljavanje od strane međunarodne zajednice, pojedinačnim davanjima vlada. Najmanje od Srbije. Kompenzacija je jedna obaveza Srbije koja ostaje na dugom štapu. Ono što zabrinjava jeste ta njena moralna obaveza da prizna svoju odgovornost i zločine. To još uvek izostaje. Mislim da je to isto jako važan deo za proces pomirenja u regionu. Nije moguće započeti to na nekim polovičnim izjavama ovog ili onog predsjednika koji, pre svega, nemaju nekakav kredibilitet. Pogotovo ne ovaj posljednji, Nikolić, koji daje izjave, izvinjava se, i to pre svega pod pritiskom međunarodne zajednice. Naprosto to međunarodna zajednica traži od čelnika Srbije’, istakla je Biserko.
Dodala je kako to ‘nije dovoljno i da nije uverljivo za žrtve’.
‘Od Srbije se mnogo više očekuje, ali tih lidera u Srbiji nema. Oni će možda jednog dana biti na ovoj sceni. Tad će možda Srbija biti sposobna da se okrene na 90-te na drugačiji način. U ovom momentu to je teško očekivati’, zaključila je Biserko u razgovoru s novinarom agencije Anadolija.