Ministar za povratak i zajednice u kosovskoj vladi Dalibor Jevtić rekao je Tanjugu da će podršku za takvu ideju pokušati da dobije na međuministarskoj grupi za povratak raseljenih, ali i od ministra pravde Hajredina Kuqija i ostalih predstavnika vlasti u Prištini.
Jevtić je kazao da je, prema podacima sa kojima raspolaže, podneto 19.000 prijava sudovima na Kosovu zbog uzurpirane imovine i da Ministarstvo za povratak i zajednice u saradnji sa OSCE-om na Kosovu analizira ovaj problem.
Analiza će, kako je najavio, biti predstavljena na sastanku međuministarske grupe za povratak i kao takva dostavljena i kosovskom ministarstvu pravde.
“Postoji mnogo slučajeva da se i nakon podnošenja prijava zbog uzurpirane imovine nije krenulo u proces rješavanja tih problema, što je posebno zabrinjavajuće”, rekao je Jevtić i podsjetio da na Kosovu postoje sudske odluke koje je ocjenio “u najmanju ruku neočekivanim”.
Kao primjer takvih odluka naveo je presudu jednoj srpskoj porodici u Prizrenu koja je dobila na sudu da imovina treba da im bude vraćena, ali je sud presudio da kuća koja je u međuvremenu izgrađena na njihovom imanju treba da bude porušena i da troškove snosi srpska porodica što je, kako je kazao, apsurdno.
“Mi ne želimo da utičemo na rad pravosuđa. Niko ovdje ovu našu inicijativu ne treba da shvati kao pritisak na pravosudne organe. Želimo na ovaj način da ukažemo na nešto što opterećuje kompletno kosovsko društvo”, poručio je Jevtić.
On je naveo da pitanje uzurpirane imovine mora da se riješe i da je rješavanje ovog problema u interesu svih građana Kosova.
“Ako kao društvo želimo da jednog dana budemo dio velike evropske porodice, ne smijemo ovakve probleme da nosimo sa sobom i ova pitanja moraju da se riješe što prije i zbog povratka raseljenih i zbog izgradnje povjerenja prema institucijama koje se bave tim pitanjem”, poručio je Jevtić.